duminică, 25 noiembrie 2012

Am egalat de la 0-3 și tot degeaba: AMEFA 1911 - Y2K 3-7 (0-3)

Meci dificil pentru AMEFA 1911 duminică, 25 noiembrie, de la ora 20, pe terenul CMC 1, în compania uneia dintre primele clasate, Y2K. Adversarii au reușit să se impună, deși AMEFA a revenit de la 0-3 la 3-3 în repriza a doua. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Mihai Aldea, Mădălin Petcu, Raularian Rusu, Vasile Trif, Paul Șofron, Horațiu Mureșan, Robert Macula, Tudor Boier.
După cum a început partida, se părea că poziția fruntașă a adversarilor e o glumă, AMEFA ratând câteva ocazii mari, și având și o bară, prin Vasile Trif. Y2K a jucat însă foarte bine pe contraatac și a marcat de trei ori în urma unor combinații în viteză, la care defensiva noastră nu a avut replică. În finalul reprizei, Paul Șofron a avut o mare oportunitate de gol, trimițând cu capul din apropiere în portarul advers, care a apărat foarte bine în prima parte.
AMEFA a început foarte hotărâtă repriza a doua, dominând clar jocul și reușind să revină spectaculos și pe tabelă prin reușitele lui Robert Macula, Mihai Aldea și Vasile Trif, cu șuturi puternice din afara careului. La 3-3 s-au ”trezit” și adversarii și, la prima lor acțiune de atac, mingea l-a lovit în braț pe Mihai Aldea, în careu, și arbitrul a acordat penalty, transformat. A fost momentul psihologic al jocului, pentru că din acest moment celor de la Y2K le-au ieșit aproape toate acțiunile, iar celor de la AMEFA, mai nimic, deși Tudor Boier a avut câteva ocazii de a înscrie. La 6-3 pentru Y2K, când meciul era practic gata și toată lumea se oprise pe teren, adversarii n-au fost tocmai fair-play și au marcat pentru 7-3, care a rămas scorul final.
Ca să cităm din limbajul de lemn al comentatorilor de fotbal, cei de la Y2K și-au dorit mai mult victoria, fără să fie evident superiori echipei noastre. Pentru ei, care se bat pentru primele poziții, probabil fiecare punct contează. La AMEFA, problema rămâne lotul, lipsa de coeziune a acestuia, schimbările în echipă de la o săptămână la alta, dar și atitudinea unor jucători, care vin la meciuri ”din an în Paști”, dar au pretenția de a fi lideri de opinie și de a da ordine altora, care ce să facă pe teren. AMEFA 1911 nu este momentan o echipă, ci o sumă conjuncturală de individualități. Fiecare jucător are calitățile și defectele lui, ”fițele” și personalitatea lui. Acestea din urmă sunt însă greu de suportat, mai ales când dau ”pe dinafară”, probabil și din cauza rezultatului nefavorabil. Procesul de (re)construcție va continua...