duminică, 11 noiembrie 2012

Mai clar decât arată scorul: CAMP - AMEFA 4-5 (2-3)

Cu o echipă aproape complet schimbată față de săptămâna trecută, AMEFA 1911 a înfruntat duminică, 11 noiembrie, de la ora 19, pe terenul CMC 1, pe CAMP (sau Campiones), formație care a evoluat în divizia F în sezonul trecut. Adversarul a fost probabil schimbat pe parcurs, deoarece noi știam că vom întâlni ACADEMICA. Pentru AMEFA au jucat: Loránt Kis - Horea Ionuț Meleg, Raularian Rusu, Vlad Marian, Horațiu Mureșan, Vasile Trif, Robert Macula și Dănuț Huciu.
Echipa noastră a dominat destul de clar partida, încă de la început, dar adversarii au deschis scorul pe contraatac. AMEFA a revenit în joc prin două goluri reușite de Dănuț Huciu, însă s-a văzut din nou egalată, contrar cursului jocului: 2-2. Vasile Trif a readus însă AMEFA în avantaj cu un șut puternic, stabilind scorul pauzei.
În a doua repriză, AMEFA s-a distanțat pe tabelă, prin reușitele lui Horațiu Mureșan și Dănuț Huciu. La 5-2, turația ”motoarelor” s-a mai redus iar concentrarea la finalizare a scăzut, Horațiu Mureșan și Robert Macula ratând situații destul de clare. Cei de la CAMP, destul de bătăioși, au reușit să marcheze de două ori în ultimele minute, pe fondul unor erori în defensiva noastră, astfel că în final am avut ceva emoții.
Chiar dacă la limită, victoria a fost adjudecată pe merit de formația noastră, care a controlat partida de la un capăt la altul. Adversarii ne-au surprins în câteva rânduri, în special pe contraatac, dar nu au avut forța necesară pentru mai mult de atât. AMEFA este încă în perioada de (re)construcție, astfel că aceste puncte sunt mai mult decât binevenite.