miercuri, 7 noiembrie 2012

Repriza secundă, fatală: AMEFA 1911 - TUNARII 1-5 (1-0)

Pe când speram ca problemele de lot să ia un sfârșit, duminică, 4 noiembrie, de la orele 19, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a prezentat din nou o echipă improvizată pe ultima sută de metri: Paul Șofron - Raularian Rusu, Horea Toloman - Florin Oltean, Adrian Pop, Alexandru Jac - Cătălin Palfi. Adversarii, TUNARII, pe care îi învinsesem în returul sezonului trecut cu 5-1, și-au luat revanșa la exact același scor.
Prima repriză a fost destul de echilibrată. AMEFA a stat bine în apărare, iar TUNARII nu au găsit drumul spre poartă, având puține ocazii de gol. De cealaltă parte, AMEFA a construit greu, dar pe contraatac (și în special din degajările lui Paul Șofron), Cătălin Palfi a avut câteva situații la poarta adversă, nefructificate. La ultima fază a reprizei, însă, după o acțiune prelungită în careu, același Cătălin Palfi a deschis scorul cu un șut din unghi destul de închis.
Se pare că golul primit i-a motivat suplimentar pe tunari, care s-au năpustit în atac în a doua repriză, deciși să întoarcă rezultatul. ”Reduta” noastră nu a rezistat din păcate prea mult, adversarii egalând cu un șut la vinclu. TUNARII au forțat în continuare poarta noastră, reușind să intre în avantaj și apoi să se desprindă cu execuții destul de norocoase (multe șuturi au fost deviate). AMEFA a încercat să dea o replică, Horea Toloman a urcat în atac, dar cu singurul rezultat că am fost și mai expuși la contraatacurile adverse.
Până la urmă, a fost o victorie pe deplin meritată a tunarilor, dar scorul este totuși ușor exagerat față de realitatea din teren. AMEFA, în ciuda lotului inopinat, a rezistat cu brio o repriză și chiar a condus pe tabelă, dar nu a putut face față până la final unei echipe omogene și mai valoroase.