duminică, 3 februarie 2019

Amical: AMEFA - ACS Aghireșu 2-8 (1-4)

AMEFA a început seria de meciuri de pregătire duminică, 3 februarie,  când, de la ora 14, a întâlnit pe teren propriu pe colega de serie ACS Aghireșu. La meci s-au prezentat și mai mulți jucători noi, dornici de a se integra în colectivul echipei, astfel că pe teren s-a văzut într-o oarecare măsură lipsa de omogenitate, de unde, poate, și rezultatul nefavorabil. Oaspeții au meritat victoria, dar scorul este exagerat față de ceea ce s-a văzut pe teren. AMEFA a primit câteva goluri în urma unor greșeli copilărești în apărare, și a ratat destul de mult în faza de atac, în vreme ce jucătorii de la Aghireșu au fost mult mai pragmatici și au concretizat majoritatea ocaziilor avute.
AMEFA a jucat în prima repriză cu: Darius Cioltea (Paul Șofron) - Andrei Lakatos, Mirel Mureșan, Tudor Ghimbovschi, Robert Rus - Laurențiu Stoica (Andrei Nemeș), Alex Chertes, Rareș Suciaghi, Roland Torok - Giuseppe Perelli, Tudor Moigrădean.
Singurul gol pentru AMEFA în prima repriză a fost marcat de Tudor Moigrădean, care a finalizat o frumoasă acțiune de atac, în care a driblat și portarul advers, la scorul de 0-2.
În a doua repriză au evoluat: Paul Șofron - Andrei Lakatos (Roland Torok), Romeo Dimitriu, Rareș Ciprian Câmpean, Emilian Pîntea - Tudor Ghimbovschi (Alex Chertes), Andrei Nemeș, Rareș Suciaghi, Alex Câmpeanu - Aurel Moisă, Tudor Moigrădean (Laurențiu Stoica).
Golul gazdelor din a doua repriză a fost marcat de același Tudor Moigrădean, după o fază aproape identică cu cea de la golul din prima parte, scorul fiind în acel moment 1-4, chiar la începutul reprizei.
Din păcate, până la final, oaspeții au punctat de patru ori, adjudecându-și cu claritate victoria. Dincolo de rezultatul negativ, se poate spune că a fost un meci util, în care mulți dintre jucători au revenit pe teren după o lungă pauză de iarnă, intrând așadar în perioada de acomodare pentru competiție, respectiv campionatul care va începe probabil peste o lună. De asemenea, au fost testați numeroși jucători noi, dintre care câțiva s-au remarcat în mod deosebit, urmând a fi legitimați sau transferați în perioada următoare.
AMEFA va pleca în cantonament la Baru Mare (județul Hunedoara) joi, 7 februarie. Este posibil ca și acolo să se joace un meci amical cu o echipă din zonă. Următorul meci amical pe teren propriu va fi duminică, 17 februarie, de la ora 14, cu Unirea Geaca.