marți, 22 august 2017

Eliminare rapidă din Cupa României: Sticla Arieșul Turda - AMEFA 9-0 (3-0)

Sezonul competițional 2017-2018 a debutat, ca și anul trecut, cu turul 1 al Cupei României (faza județeană). De data aceasta, echipele din Liga a 5-a au fost împerecheate la tragerea la sorți cu echipe din Liga a 4-a, cu unele excepții. AMEFA a jucat așadar în primul tur cu Sticla Arieșul Turda, în deplasare, deoarece echipa din Turda a dorit să includă partida în programul de la ”Zilele Municipiului Turda”. Astfel, partida a fost programată sâmbătă, 12 august, de la ora 18, pe Stadionul Municipal din Turda.
În prezența a aproximativ 60 de spectatori, au evoluat formațiile:
Sticla Arieșul Turda (albastru): Andrei Ursu - Robert Szakács, Victor Vasile Soporan (cpt.), Virgil Simion Cocoară, Valentin Eugen Marcu - Sergiu Mărginean (71 Vasile Stelian Mercean), Alexandru Savu, Ștefan Silaghi (46 Alin Tot), Florin Dan (69 Alin Tothăzan) - Flaviu Chișu, Gheorghiță Lăcătuș (46 George Ștefan Mâlnă). Antrenor: Artur Podar.
AMEFA (roșu-negru): Paul Șofron (cpt.) - George Deac (46 Lucian Macri), Tibor Razman, Emil Trifan, Giuseppe Perelli, Rareș Mocan - Marius Someșan, Raul Tat, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Marius Bolda. Director tehnic: Radu Mureșan. Antrenor: George Cotuț. Pe bancă au mai fost: Tudor Herlea (rezervă neutilizată), Raularian Rusu, János Székely.
Meciul a fost arbitrat de Victor Hurducaș (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de Iosif Adrian Nașc și George Suciu (ambii din Câmpia Turzii) - asistenți. Observator AJF: Ioan Maja (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Virgil Simion Cocoară (min. 78), respectiv Tibor Razman (min. 41).
Având în vedere perioada de vară, de concedii și vacanță, AMEFA s-a prezentat cu doar 13 jucători la acest meci, dintre care doi portari. Pe de altă parte, Sticla Arieșul Turda pare o echipă pregătită să atace prima poziție în Liga a 4-a Cluj în acest an, și a făcut o adevărată demonstrație de forță, câștigând cu multă lejeritate partida. AMEFA a rezistat ceva mai bine în prima repriză, și ceva mai slab în a doua repriză, când oboseala și căldura și-au spus cuvântul, iar gazdele s-au detașat la un scor de maidan, ratând și numeroase alte ocazii. Scorul putea fi și mai mare, fără opoziția portarului Paul Șofron.
Primul gol a venit chiar din minutul 6, când Florin Dan a șutat surprinzător la colțul lung, dintr-o poziție dificilă: bară-gol și 1-0. Emil Trifan a ieșit dintre fundașii centrali și a trecut în linia de mijloc, iar jucătorii de la Sticla au fost prinși mai des în poziție de offside. Totuși, scorul a fost majorat în min. 20 de Flaviu Chișu, iar în min. 37 același jucător, Chișu, a făcut 3-0 pe tabelă, după două faze care au făcut șah-mat apărarea clujeană, fiind driblat inclusiv portarul Paul Șofron. Acesta a fost și scorul pauzei, deși gazdele au mai șutat de trei ori în bară iar Paul Șofron a avut câteva intervenții salutare. AMEFA aproape că nu a ieșit din propria jumătate, deși Marius Bolda s-a zbătut destul de mult între fundașii adverși.
Repriza a doua a început cum nu se poate mai rău, cu două goluri marcate foarte repede de turdeni, prin noul intrat Alin Tot în minutul 49 și Florin Dan, în minutul 51. La 5-0, a urmat o perioadă de relativă acalmie, în care gazdele s-au întrecut în ratări iar AMEFA a mai încercat cîte ceva pe contraatac, fără a ajunge măcar o dată periculos la poarta apărată de Ursu.
Sticla Arieșul s-a dezlănuțuit iarăși în ultimele 20 de minute, când am asistat și la câteva goluri ”în serie”, de exemplu Alin Tot a făcut 6-0 în min. 72 și peste doar un minut un alt nou intrat, Alin Tothăzan, a urcat scorul la 7-0. În minutul 76 Flaviu Chișu a înscris pentru 8-0 iar Alexandru Savu a punctat și el în minutul 87 pentru scorul final, 9-0.
După un astfel de meci, este greu de tras concluzii. AMEFA a jucat cu o echipă din altă categorie valorică, și deocamdată aceasta pare să fie diferența reală dintre o echipă de Liga a 5-a și una de Liga a 4-a, cu pretenții de promovare în Liga a 3-a, și cu un buget lunar care este de 60 de ori mai mare decât cel al AMEFA.
Oricum, diferența de scor putea fi mai mică dacă AMEFA ar fi avut lotul complet sau măcar câteva rezerve în plus. Mulți dintre jucători nu au mai jucat de la sfârșitul campionatului precedent (iunie) și nu fac față la 90 de minute de fotbal la intensitate mare și pe o căldură sufocantă.
E important ca echipa să treacă peste acest șoc (mai degrabă prin prisma scorului, decât a rezultatului în sine) și să se concentreze pe noua ediție de campionat, care va debuta duminică, 27 august. AMEFA va juca în premieră în deplasare în prima etapă, la Gilău, cu Someșul II Gilău, fosta echipă Bradul Mărișel, care a terminat pe locul 2 în sezonul precedent, la egalitate de puncte cu liderul Viitorul Feleacu.
Meciul va avea loc pe terenul din Gilău duminică, 27 august, de la ora 18. Sperăm ca și de data aceasta AMEFA să înceapă cu dreptul campionatul.