duminică, 19 februarie 2017

Amical: Real Aghireșu - AMEFA 2-6 (1-2)

Al doilea meci amical al iernii pentru AMEFA s-a desfășurat duminică, 19 februarie 2017, de la ora 12, pe terenul de la Aghireșu, gazdele fiind echipa Real Aghireșu, care nu evoluează în campionatele organizate de AJF Cluj, ci în ”Cupa Călata”. La fel ca și anul trecut, meciul amical a fost ”perfectat” de Emil Trifan. Spre deosebire însă de întâlnirea precedentă, câștigată de gazde cu 2-0, de data aceasta AMEFA s-a impus categoric, după un joc foarte bun în ambele reprize (”garnitura” s-a schimbat aproape complet la pauză).
Au jucat în prima repriză: Tudor Herlea - George Deac, Rareș Ciprian Câmpan, Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea, George Cotuț, Lucian Dodea, Bogdan Puskas - Andrei Dicu, Adrian Oltean.
În a doua repriză au evoluat: Emil Trifan - Cristian Folea, Vlad Pop, Lucian Macri, Antonio Felderean - Tudor Duma, George Cotuț, Cătălin Melnicu, Lucian Dodea - Cătălin Palfi, Adrian Oltean.
Pe teren au rămas tot meciul doar Emil Trifan (care a jucat însă portar în a doua repriză!), Lucian Dodea, George Cotuț și Adrian Oltean.
AMEFA a dominat ambele reprize, dar totuși jocul a fost mai echilibrat în prima parte. Scorul s-a deschis în min. 18: Bogdan Puskas a executat un corner și George Cotuț a reluat cu capul din careu: 0-1. Gazdele au egalat în min. 29, după o fază de toată frumusețea, în care un jucător al lor a driblat toată defensiva (aglomerată) a AMEFA înainte de a-l învinge și pe Tudor Herlea: 1-1. AMEFA a revenit în min. 40: Bogdan Puskas a centrat de pe partea stângă și George Deac a plasat mingea cu capul din mijlocul careului: 1-2. O raritate, ca AMEFA să înscrie două goluri consecutive cu capul!
În repriza a doua, ambele formații au făcut multe schimbări, dar AMEFA a dominat și mai autoritar. În min. 52 Adrian Oltean este faultat în careu și tot el transformă penalty-ul: 1-3. În min. 59, după o fază prelungită de atac la poarta gazdelor, șutul lui Adrian Oltean este respins, mingea îi revine lui Cătălin Palfi, care reia în plasă: 1-4.
Jocul a trenat destul de mult între minutele 60 și 80, dar s-a animat în ultimele 10 minute. În min. 81 Lucian Dodea a prins un șut fantastic la vinclu, din marginea careului, ducând scorul la 1-5. Peste trei minute, gazdele au reușit să înscrie pe contrataac, după ce portarul de ocazie Emil Trifan a scos mai multe mingi dificile, dar de data aceasta a ieșit mult din poartă și a fost depășit de atacantul advers: 2-5. În min. 88 Adrian Oltean a stabilit scorul final, finalizând cu aplomb o acțiune colectivă: 2-6.
Meciul a fost o ultimă repetiție înaintea startului oficial al sezonului de primăvară în Liga a 5-a, zona Cluj, care va avea loc duminica viitoare, 26 februarie. AMEFA va întâlni pe teren propriu penultima clasată, Viitorul Dezmir.