duminică, 12 februarie 2017

Amical: AMEFA - Viitorul ”Mihai Georgescu” Cluj-Napoca 3-3 (2-1)

Primul amical al iernii pentru AMEFA s-a disputat duminică, 12 februarie, de la ora 14, pe terenul propriu din Parcul Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în compania echipei de Liga a IV-a Viitorul ”Mihai Georgescu” Cluj-Napoca. Deși a fost destul de frig, soarele a strălucit pe toată durata jocului, condițiile fiind așadar foarte bune, gazonul sintetic prezentându-se de asemenea impecabil.
La AMEFA au evoluat și șase jucători ”în probe”, antrenorul Radu Mureșan introducând trei dintre ei în prima repriză și pe ceilalți trei în a doua repriză. S-au prezentat și 13 jucători din lotul curent, în total 19 jucători, plus trei care au fost prezenți la meci dar nu au putut evolua din motive de sănătate: Tudor Herlea, Radu Neag și Vlad Rednic. Astfel, s-a făcut o echipă diferită pentru fiecare din cele două reprize, doar trei jucători rămânând pe teren toată partida: portarul Paul Șofron, Emil Trifan și Lucian Dodea.
În prima repriză au jucat: Paul Șofron - Cristian Folea, Rareș Ciprian Câmpan, Emil Trifan, Rareș Mocan - Lucian Dodea - Cosmin Hetea, Cosmin Gorga, Horațiu Brici, Bogdan Puskas - Adrian Oltean.
În a doua repriză au fost folosiți următorii: Paul Șofron - Lucian Macri, Alex Rednic, Emil Trifan, Robert Rus - Lucian Dodea - Flaviu Cătinean, Georgel Cotuț, Andrei Dicu, Marius Bolda - Darius Cîmpean.
Adversarii s-au prezentat cu o echipă foarte tânără, alcătuită predominant din juniori, la care a evoluat, în a doua repriză, și fostul jucător al AMEFA, Victor Iovănescu.
AMEFA a jucat puțin mai bine în prima repriză, deschizând scorul relativ repede, în min. 6, prin Cosmin Hetea, care a reluat spectaculos, din semi-foarfecă, o minge venită după un corner. Viitorul ”Mihai Georgescu” a egalat în min. 26 după o fază prelungită de atac, în care mingea a fost șutată de două ori în bara laterală, înainte de a fi introdusă în poartă. AMEFA a revenit la conducere în min. 33, când Bogdan Puskas a fructificat o pasă venită de la Adrian Oltean.
În a doua repriză, oaspeții au jucat mai închegat și au avut mai multe ocazii, pe care le-au și materializat în cele din urmă în min. 73 și 78, întorcând rezultatul. AMEFA a egalat în min. 84 după o lovitură liberă din apropierea colțului terenului, executată de Georgel Cotuț la bara a doua, de unde Alex Rednic a reluat cu capul mingea scăpată în mod neglijent de portar.
Scorul final, 3-3, reflectă în mare parte echilibrul din teren. Rezultatul este însă mai puțin important, în prezent accentul fiind pus pe revenirea la o formă fizică acceptabilă precum și verificarea, rodarea și integrarea noilor veniți.
Duminica viitoare, 19 februarie, de la ora 12, AMEFA va susține un nou joc de verificare, de data aceasta în deplasare, la Aghireșu.