vineri, 19 aprilie 2013

Prima victorie în play-out: ARobs - AMEFA 1-5 (0-4)

Miercuri, 17 aprilie, de la ora 19, AMEFA 1911 a jucat pe terenul CMC 1 cu ARobs, una dintre candidatele certe la retrogradare în acest sezon. Pe o vreme foarte bună pentru fotbal, prima de primăvară în acest an, prezența la echipă a fost una minimală. AMEFA a început jocul în șase oameni: Paul Șofron - Raularian Rusu, Mădălin Petcu - Vasile Darvai, Marius Chirilă - Cătălin Schuller. Pe parcursul primei reprize a venit și Horea Meleg, dar adversarii, conduși în acel moment cu 3-0, au dorit să se joace și pe mai departe în formula 5+1, deși aveau la rândul lor șapte jucători. Oricum, asta nu le-a folosit la nimic, iar ambele echipe au avut la dispoziție o rezervă.
Partida a fost la discreția echipei noastre, deși meciul a fost mai dificil decât o arată scorul. Pentru AMEFA a contat foarte mult că a deschis scorul repede: Mădălin Petcu a șutat de la distanță, portarul advers a respins în Cătălin Schuller, de unde mingea a ricoșat în plasă. Vasile Darvai a înscris pentru 2-0 cu un șut de la marginea careului, iar Mădălin Petcu a dus imediat scorul la 3-0 după o acțiune individuală pornită din propria jumătate și încheiată cu șut decisiv din colțul careului advers. Pe finalul primei reprize, Cătălin Schuller a stabilit scorul pauzei cu un șut puternic din unghi, după o pasă a lui Horea Meleg, intrat între timp pe teren.
În a doua repriză, ARobs au evoluat mult mai bine, au atacat constant, chiar au dominat, dar s-au lovit de o apărare bine pusă la punct și condusă de Paul Șofron care, ca de obicei, a apărat foarte bine. Și barele porții au fost la acest meci de partea noastră. AMEFA 1911 a jucat pe contraatac și a avut numeroase oportunități de a înscrie, doar una dintre acestea fiind materializată, de Horea Meleg. Spre finalul meciului, și cei de la ARobs au reușit să marcheze golul de onoare, pe care l-au meritat după evoluția din a doua parte.
AMEFA obține primele puncte în play-out și își consolidează poziția, la distanță de locurile retrogradabile.