luni, 5 decembrie 2011

Repriza a doua, fatală de această dată: AMEFA 1911 - Pata 3-6 (2-1)

Duminică, 4 decembrie, de la orele 21, pe terenul CMC 1, s-a consemnat o nouă înfrângere pentru AMEFA 1911, în  faţa echipei Pata, una dintre contracandidatele din zona locurilor 4-11 din clasament. AMEFA 1911 s-a prezentat cu un număr redus de jucători: Paul Şofron - Andrei Şişoe, Raularian Rusu, Horea Ionuţ Meleg, Flaviu Marc, Robert Macula, Tudor Boier şi Cătălin Schuller.
În prima repriză, adversarii au avut câteva mari ocazii de a înscrie, dar fie au ratat, fie s-au lovit de inspiraţia portarului nostru, Paul Şofron, sau a defensivei, cu Andrei Şişoe în prim plan. În atac, bine coordonaţi de Robert Macula, AMEFA a reuşit să înscrie de două ori, prin Cătălin Schuller (singur în faţa porţii) şi Tudor Boier (cu un şut din unghi), şi se părea că va fi un meci uşor, mai ales că şi Flaviu Marc a ratat din poziţie ideală. Chiar în prelungirile reprizei însă, după o eroare a lui Raularian Rusu pe partea stângă, adversarii au redus din handicap.
A doua parte a fost una catastrofală, deşi a început bine, cu o bară a lui Robert Macula. În rândul nostru s-a instaurat tot mai pregnant oboseala, condiţia fizică deficitară trădându-i pe câţiva jucători. În schimb, cei de la Pata au zburdat în atac şi ne-au dat gol după gol, pe fondul unei defensive tot mai firave. AMEFA a încercat să replice pe atac, cu singurul rezultat că le-a oferit adversarilor oportunitatea de a contraataca supranumeric. La scorul de 6-2 pentru Pata, AMEFA a reuşit să mai înscrie, cu ajutorul unui fundaş advers, acesta trimiţând mingea în poartă după un corner executat "tare" de Robert Macula.
După această partidă am rămas cu un gust amar, mai ales datorită faptului că, în formaţie completă, s-ar fi putut obţine un rezultat bun. De asemenea, demoralizarea (care s-a instaurat de la 2-2) a fost un factor important, care a făcut ca scorul să capete proporţii, pe fondul dezorganizării în aproape toate compartimentele. Sperăm ca sintagma conform căreia nici un meci nu seamănă cu altul să se aplice în favoarea noastră în partida următoare, de joi, 8 decembrie, cu FC Lupţii.

Un comentariu:

1. Se intampla sa aveti o perioada mai grea de sezon, insa noul jucator, Robert Matula, poate reprezenta un castig. Acest lucru se va vedea la urmatoarele meciuri, mai ales daca veti putea strange echipa de baza.
    Succes cu FC Luptii, desi va fi meci greu!