sâmbătă, 3 iunie 2023

Set la zero: AMEFA - ACS Pădureni Chinteni 6-0 (2-0)

AMEFA a obținut o nouă victorie concludentă duminică, 28 mai, când a evoluat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, începând cu ora 18, în compania echipei ACS Pădureni Chinteni, echipă aflată pe locul 5 înainte de acest joc. AMEFA, în efectiv aproape complet, nu a avut însă probleme în a câștiga cu destulă lejeritate, proporțiile scorului fiind parțial explicate prin faptul că oaspeții au rămas în 10 jucători din minutul 55. Ca și la alte meciuri din ultima vreme, ploaia și-a făcut simțită prezența, de data asta doar în repriza secundă, când însă a turnat ”cu găleata”, iar intensificările vântului au făcut ca vremea să capete în anumite momente un aspect de vijelie, ceea ce a afectat în mod evident jocul, cele două echipe chinuindu-se să termine meciul.

AMEFA, înainte de începerea meciului. Rândul de sus, de la stânga la dreapta: Paul Șofron, Andrei Nemeș, Lucian Baciu, Rareș Suciaghi, Mihnea Jurca, Vlad Miron, Darian Soporan, Cristian Cifor, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea, Gabriel Suciaghi. Rândul de jos, de la stânga la dreapta: Emil Trifan, Marius Frîncu, Andrei Lakatos, Robert Rus, Horațiu Moldovan, János Szabó, Sebastian Chiș, Andrei Țucudean. Foto: Raularian Rusu

Cele două echipe, ACS Pădureni Chinteni (în plan depărtat) și AMEFA, precum și brigada de arbitri, înainte de începerea jocului. Foto: Raularian Rusu

Echipele și arbitrii la centrul terenului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat în acest meci cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (59 János Szabó), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (65 Sebastian Chiș) - Andrei Nemeș, Marius Frîncu - Lucian Baciu (59 Vlad Miron), Rareș Suciaghi, Darian Soporan (69 Andrei Țucudean) - Mihnea Jurca (46 Cristian Cifor). Rezerve neutilizate: Cosmin Hetea, Rareș Ciprian Câmpan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de Cătălin Mihai Minteuan la centru, ajutat de asistenții Laurențiu Ludovic Stoianovici (Turda) și Bogdan Claudiu Săbăduș (Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Andrei Nemeș (min. 60), respectiv Remus Laurențiu Covaci (min. 21).

Cartonaș roșu: Alexandru Ionuț Pleș (min. 55).

Partida aproape că nu a avut istoric, având în vedere că AMEFA a dominat de la un capăt la altul, în timp ce oaspeții au avut o replică destul de palidă, remarcându-se prin doar câteva șuturi de la distanță, care nu i-au pus probleme deosebite lui Paul Șofron.

AMEFA a început foarte bine, ratând câteva bune oportunități înainte de a deschide scorul. Mihnea Jurca, foarte bine lansat de Andrei Nemeș, a scăpat singur cu portarul advers, dar a greșit execuția (min. 7), în vreme ce Darian Soporan a fost blocat în ultimul moment de fundașii adverși (min. 10).

Golul a venit dintr-o fază mai puțin clară. Robert Rus i-a pasat lui Mihnea Jurca în careul advers, în lateral stânga, iar acesta, dintr-o poziție dificilă, a reușit să strecoare mingea pe lângă portar, la colțul lung: 1-0 (min. 20).

În minutul 25, brigada de arbitri a decis să acorde o pauză de hidratare celor două echipe, deși norii începuseră să devină amenințători. De altfel, vântul și primii stropi de ploaie au apărut încă de dinainte de sfârșitul primei reprize. Tot atunci, AMEFA s-a desprins pe tabelă. Emil Trifan a urcat din linia de fund și a trimis un șut senzațional de la peste 40 de metri, în vinclul porții: 2-0 (min. 41).

Repriza a doua a început pe o ploaie torențială, de vară, care a afectat mult jocul celor două echipe. Totuși, Darian Soporan a reușit o cursă individuală de excepție pe banda stângă, a pătruns în careu, unde a fost faultat de un adversar (min. 54). Oaspeții au protestat, deși faultul a fost cât se poate de evident. Unul dintre jucătorii de la Chinteni, Alexandru Ionuț Pleș, a depășit măsura în ceea ce privește protestele, și a fost eliminat (min. 55). Penalty-ul a fost transformat de Rareș Suciaghi: 3-0 (min. 56).

Rămași în zece oameni, oaspeții nu au mai făcut față atacurilor, încasând încă două goluri aproape imediat. Mai întâi, Lucian Baciu a centrat pe colțul lung, și Rareș Suciaghi a reluat simplu, cu capul, din apropiere: 4-0 (min. 58). Apoi, Cristian Cifor i-a pasat lui Marius Frîncu în marginea careului, și acesta a finalizat cu un șut bine plasat, în dreapta portarului: 5-0 (min. 61).

Scorul ar fi putut lua proporții și mai mari, dar jucătorii de la AMEFA și-au pierdut concentrarea în fața porții, ratând numeroase ocazii. Ultimul gol s-a marcat la ultima fază a meciului, când Marius Frîncu a pătruns în careu pe partea dreaptă și i-a așezat balonul lui Vlad Miron, care a înscris din câțiva metri: 6-0 (min. 90).

Cu această victorie, a treia consecutivă, AMEFA rămâne pe poziția a treia în clasament și continuă cursa pentru ocuparea unei poziții pe podium (poate chiar pe locul 2) în această ediție de campionat, cu 3 meciuri (grele) rămase de disputat.