vineri, 16 iunie 2023

AMEFA trece pe locul 2 după a cincea victorie consecutivă: 3-1 (1-1) cu Avântul Bradu Luna de Sus

Duminică, 11 iunie, de la ora 19, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Avântul Bradu Luna de Sus, într-un meci din penultima etapă a campionatului Ligii a 5-a, zona Cluj. Pe o vreme bună pentru fotbal, cele două echipe, ambele candidate la poziția a doua în clasament în urma deja campioanei Viitorul Poieni, au reușit o partidă echilibrată, foarte bună pentru acest nivel. AMEFA a știut mai bine să gestioneze momentele decisive, a fost mai eficientă în fața porții, și a întors rezultatul, câștigând meritat și depășind astfel cu un punct în clasament chiar pe Avântul Bradu Luna de Sus, înaintea ultimei etape a sezonului 2022-2023.

AMEFA (în roșu), brigada de arbitri și Avântul Bradu Luna de Sus înaintea startului partidei.

AMEFA a evoluat cu: Tudor Herlea - Andrei Lakatos (90 Andrei Țucudean), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (85 János Szabó) - Marius Frîncu, Andrei Nemeș - Lucian Baciu (74 Cristi Cifor), Rareș Suciaghi, Darian Soporan (90 Vlad Miron) - Mihnea Jurca (85 Marius Vlad Ciortea). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Rareș Ciprian Câmpan, Adrian Blendea (accidentat). Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și Lucian Macri.

Meciul a fost arbitrat de Paul Narcis Bodocan la centru, ajutat de asistenții Ionuț Ovidiu Sabou și Székely Zsolt (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Szabó Gerő.

Cartonașe galbene: Darian Soporan (min. 29), Rareș Suciaghi (min. 72), Tudor Herlea (min. 78) și Andrei Nemeș (min. 80), respectiv Artur Kaszoni (min. 27), Dumitru Raul Crișan (min. 43), Liviu Tudor Oltean (min. 79), Dan Vidrean Căpușan (min. 84), Robert Crișan (min. 90).

Partida a început vijelios cu câte o ocazie la fiecare poartă în primul minut. Ambele echipe au abordat ofensiv jocul, dar tacticile au fost diferite. AMEFA a încercat să controleze mai mult mijlocul terenului, să mențină posesia, în vreme ce oaspeții au replicat mai mult pe contraatac, mizând pe lansări în viteză ale atacanților. În prima parte a jocului, oaspeții au fost mai aproape de gol, având chiar și un șut foarte bun care a nimerit bara laterală, apoi mingea a ricoșat în portarul Tudor Herlea și a ieșit în corner (min. 10).

Avântul Bradu Luna de Sus a deschis scorul în urma unei acțiuni pe partea dreaptă, încheiată cu o centrare pe jos, precisă, în fața porții, de unde Horațiu Georgian Neamț a reluat în dreapta lui Tudor Herlea: 0-1 (min. 19).

Deși AMEFA a început să controleze tot mai autoritar jocul, tot oaspeții au avut ocazia de a înscrie, la un șut de pe partea stângă, deviat de Horațiu Moldovan, dar scos extraordinar de Tudor Herlea de sub bară (min. 30).

Finalul primei reprize a aparținut în totalitate gazdelor, care s-au avântat cu toate forțele spre poarta adversă. Presiunea aceasta a dat în cele din urmă roade. La o lovitură liberă din lateral dreapta, Rareș Suciaghi a pasat inteligent pe jos către Lucian Baciu, în careu, iar acesta a reluat printre fundașii adverși, la colțul opus: 1-1 (min. 43).

AMEFA a continuat la fel de avântat și în debutul reprizei secunde. Mihnea Jurca a ratat o ocazie uriașă în fața porții adverse chiar la startul reprizei. Câteva minute mai târziu, Rareș Suciaghi are o acțiune individuală pe partea stângă, îi pasează lui Mihnea Jurca, acesta îl angajează pe Darian Soporan în careu, iar aripa dreaptă a gazdelor s-a descotorosit cu ușurință de singurul fundaș care îl marca și punctează cu un șut precis pe lângă portarul advers, la colțul lung: 2-1 (min. 56).

Jocul se înăsprește, în condițiile în care și oaspeții sunt nevoiți să iasă la joc, să încerce egalarea, dar AMEFA nu renunță la ofensivă. Gazdele dau lovitura decisivă cu 20 de minute înainte de final. Andrei Lakatos a aruncat de la margine de pe partea dreaptă, spre careu, un fundaș advers a lovit greșit mingea cu capul, prelungind spre colțul lung, de unde Robert Rus a reluat nestingherit, din câțiva metri, în dreapta portarului: 3-1 (min. 70).

Finalul jocului a aparținut oaspeților, care au atacat constant, dar ineficient, șuturile fiind prea puțin cadrate sau nimerind pe direcția portarului Tudor Herlea care, la primul său meci în acest sezon, a făcut un meci foarte bun. AMEFA s-a apărat eroic și a rezistat până la final, fără să mai primească alt gol, și a câștigat meritat cu 3-1, trecând astfel pe locul 2 cu o etapă înainte de final, având doar cu un punct mai mult decât adversarii din acest joc, Avântul Bradu Luna de Sus.

În ultimul meci al sezonului, AMEFA va juca în deplasare cu Speranța 2 Jucu, echipă care a avut rezultate foarte bune în ultima perioadă, inclusiv o victorie cu 2-1 în deplasare cu Someșul Gilău. Va fi un meci foarte dificil, pe care AMEFA trebuie însă să-l câștige pentru a încheia campionatul pe locul 2. Jocul se va disputa sâmbătă, 17 iunie, de la ora 11, pe terenul din Jucu de Sus. Avântul Bradu Luna de Sus va juca pe teren propriu, duminică, cu Ardealul Cluj.

După meciul de la Jucu de Sus, indiferent de rezultat, AMEFA va sărbători finalul acestui sezon, 2022-2023, primul în care echipa se va clasa pe podiumul Ligii a 5-a, zona Cluj, în al optulea an în care participă la această competiție.