vineri, 17 septembrie 2021

Primul succes din noul sezon: AMEFA - Ardealul Cluj 5-3 (3-0)

Duminică, 12 septembrie, pe o vreme foarte caldă pentru luna septembrie (care a determinat și o pauză de hidratare în prima repriză), AMEFA a întâlnit pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe Ardealul Cluj, de la ora 17. Oaspeții sunt practic componenții fostei echipe Viitorul Dezmir, care acum joacă pentru echipa de seniori a celor de la Ardealul. Astfel, cei de la Ardealul nu mai trebuie să-și trimită juniorii la meciuri de Liga a 5-a. Partida a fost controlată în bună măsură de AMEFA, care a ratat foarte multe ocazii, deși în a doua repriză oaspeții au avut o oarecare revenire în joc, care s-a materializat și pe tabelă.

AMEFA (în albastru) și Ardealul Cluj înainte de începerea partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron (46 Marian Oltean) - Marius Vlad Ciortea (46 Cosmin Hetea, 58 Sebastian Chiș), Sergiu Bora, Andrei Lakatos, Robert Rus - Lorand Szekely (69 Mirel Mureșan), Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi - Claudiu Andreeana, Mihnea Jurcă, Darian Soporan. În lipsa lui Emil Trifan (care va reveni la meciul de săptămâna viitoare), echipa a fost coordonată de pe bancă de Lucian Baciu (accidentat, n-a putut juca), Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

A arbitrat Andrei Marius Jurcan (Gherla) la centru, ajutat de Szekely Zsolt și Cristian Alexandru Pop (ambii din Cluj-Napoca) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).

Meciul a părut rezolvat destul de devreme, deoarece AMEFA a avut 2-0 încă din primul sfert de oră. Mai întâi, Rareș Ciprian Câmpan l-a angajat pe Darian Soporan pe banda stângă, acesta a pătruns impetuos în careu și a șutat fără speranțe pentru portarul advers: 1-0 (min. 12). Doar puțin mai târziu, mingea a circulat foarte bine pe traseul Claudiu Andreeana - Lorand Szekely - Mihnea Jurcă, iar ultimul a finalizat pe lângă portarul ieșit în întâmpinare: 2-0 (min. 14).

Oaspeții au avut și ei câteva faze reușite, inclusiv o lovitură liberă din marginea careului, la care mingea a lovit transversala (min. 18), și o fază la care Sergiu Bora a respins de pe linia porții. Cu toate acestea, AMEFA a rămas echipa mai periculoasă, ratând numeroase ocazii, în special prin Mihnea Jurcă și Claudiu Andreeana, ghinioniștii zilei. Darian Soporan a fost însă în formă foarte bună, punctând din nou după o pasă strălucită de la Rareș Suciaghi, și o nouă acțiune pe partea stângă, încheiată cu un șut precis: 3-0 (min. 34).

În repriza a doua s-a instalat din nou o anumită stare de suficiență în rândul jucătorilor gazdă, la care s-au adăugat erori punctuale, care i-au încurajat pe oaspeți să fie mai incisivi, mai agresivi (și în joc dar și verbal), și să încerce o revenire pe tabelă. Astfel, cei de la Ardealul au ratat câteva bune ocazii în startul reprizei secunde, și în cele din urmă au marcat după o acțiune desfășurată pe axul central, atacantul advers reușind să-l depășească pe Marian Oltean și să trimită mingea în poarta goală: 3-1 (min. 63).

AMEFA a dat replica imediat. Claudiu Andreeana i-a pasat lui Lorand Szekely în careu, unde acesta a fost faultat de un jucător advers (min. 67). Penalty-ul (contestat îndelung și fără sens de oaspeți) a fost transformat de Rareș Suciaghi: 4-1 (min. 68). N-a trecut însă prea mult timp și Ardealul a redus din nou din diferență, după o acțiune pe banda stângă, încheiată cu un șut plasat pe lângă Marian Oltean: 4-2 (min. 71).

AMEFA a revenit astfel iarăși în atac. Mihnea Jurcă a scăpat spre poarta adversă și a fost faultat de portarul advers în careu (min. 75). Curios, deși portarul avea deja cartonaș galben, nu l-a primit și pe al doilea, chiar dacă era pasibil chiar și de cartonaș roșu direct pentru un astfel de fault. Penalty-ul a fost însă ratat de Claudiu Andreeana, portarul respingând șutul acestuia.

Cea mai frumoasă fază a meciului a fost creată de Rareș Suciaghi, care a recuperat o minge în propriul teren, a driblat toți adversarii pe care i-a întâlnit în cale, inclusiv portarul și a făcut 5-2 (min. 78). În ultimele minute, AMEFA s-a jucat cu ocaziile, iar cei de la Ardealul au redus iar din diferență după o fază care nu anunța nimic: Sergiu Bora a pierdut o minge la marginea careului, apoi și-a faultat în careu adversarul în încercarea de a recupera, oferind un cadou nesperat oaspeților, care au marcat din penalty pentru 5-3 (min. 88).

Prima victorie din acest sezon pentru AMEFA a venit așadar în etapa a 3-a, poate puțin mai greu sau mai târziu decât se anticipase. Scorul nu reflectă decât parțial diferența din teren dintre cele două echipe, care a fost clar mai mare. Poate e pe undeva mai bine că s-au contabilizat atâtea ratări și greșeli în acest meci, care a fost câștigat chiar și în aceste condiții. Până la urmă, trei puncte sunt trei puncte. În etapa următoare, AMEFA va juca în deplasare cu Iris Cluj-Napoca, duminică, 19 septembrie, de la ora 17, pe terenul sintetic de la Baza Sportivă Clujana.