vineri, 24 septembrie 2021

La limită: Iris Cluj-Napoca - AMEFA 0-1 (0-0)

Duminică, 19 septembrie 2021, de la ora 17, pe o vreme bună pentru fotbal, Iris și AMEFA s-au întâlnit într-un meci contând pentru etapa a 4-a a Campionatului Județean Cluj, zona Cluj, pe terenul 2 (sintetic) din cadrul Bazei Sportive Clujana din Cluj-Napoca. Cele două echipe se mai întâlniseră și într-un meci amical cu aproximativ o lună înainte, câștigat de AMEFA cu un categoric 6-0, dar pe terenul propriu din Parcul Sportiv ”Iuliu Hațieganu”. Nu neapărat din motive legate de teren, meciul oficial s-a dovedit a fi altceva, și AMEFA a câștigat greu, la limită, cu 1-0, golul victoriei (marcat de Rareș Chesăuan) venind aproape de finalul partidei, una foarte disputată.

De altfel, AMEFA termină destul de rar un meci fără să primească gol, ultima dată când s-a întâmplat acest lucru fiind în urmă cu exact doi ani, pe 18 septembrie 2019, când AMEFA a câștigat cu 1-0 cu Inter Dezmir, acasă, însă în ”Cupa României”. În campionat, ultima victorie la zero data din mai 2019, când AMEFA a câștigat cu 4-0, tot acasă, cu ACS Aghireșu. O victorie asemănătoare, în deplasare, tot cu 1-0 și cu gol marcat spre finalul partidei, s-a înregistrat în octombrie 2017, într-un meci cu AS Borșa.

Și de data aceasta, rezultatul a stat în cumpănă până la fluierul final. AMEFA a obținut un succes meritat, muncit.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Marius Vlad Ciortea (89 Sebastian Chiș), Andrei Lakatos, Mirel Mureșan, Robert Rus - Lorand Szekely (89 Antonio Sălăjan), Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi - Claudiu Andreeana (80 Vlad Miron), Mihnea Jurcă, Darian Soporan (37 Rareș Chesăuan). Antrenor: Lucian Baciu (accidentat, nu a putut juca). Pe bancă au mai fost ca rezerve Marian Oltean și Tudor Herlea, alături de Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi. La meci au mai asistat Bogdan Puskas și Sergiu Bora (accidentat).

Meciul a fost arbitrat de Andrei Marius Jurcan la centru, ajutat de Dragoș Ionuț Mureșan și Szekely Zsolt - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF a fost domnul Marius Moholea (Cluj-Napoca).

AMEFA (în roșu-negru) și Iris la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Partida a fost dominată în bună măsură de AMEFA, care a avut posesia majoritatea timpului. Gazdele au replicat printr-un joc agresiv, combativ, în sensul bun al cuvântului, apărându-se destul de bine, grupat, astfel că ocaziile de poartă au apărut rar, în special în prima repriză, când s-a jucat foarte mult la mijlocul terenului. AMEFA a încercat în repetate rânduri să desfacă apărarea adversă, a ajuns de câteva ori în careul advers, dar a lipsit pasa decisivă sau finalizarea. În plus, unul din oamenii decisivi pe fază ofensivă, Darian Soporan, a intrat accidentat și a evoluat sub capacitatea sa obișnuită, fiind în cele din urmă înlocuit în minutul 37 de Rareș Chesăuan.

Cei de la Iris au încercat să dea o replică consistentă pe contraatac, sau prin șuturi de la distanță, dar n-au avut succes... deși în câteva rânduri nu au fost departe de a da lovitura. Prima astfel de ocazie a fost chiar pe finalul primei reprize, când o minge lungă a depășit defensiva oaspeților, dar atacantul de la Iris a reluat în afara cadrului porții din apropiere (min. 44). Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut însă celor de la AMEFA, chiar la ultima fază de dinainte de pauză: după un aut de margine de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Mihnea Jurcă la marginea careului mic, iar acesta a reluat în bara laterală (min. 45+1).

Repriza a doua a început tot cu un șut în bara laterală a oaspeților, autorul fiind de data aceasta Andrei Lakatos, de la distanță (min. 47). AMEFA a dominat și mai clar repriza a doua, presând constant defensiva adversă, care însă nu a cedat atât de ușor. În plus, ratarea meciului a aparținut celor de la Iris: pe un contraatac, un lob peste Paul Șofron, ieșit mult din poartă, a lovit bara transversală (min. 69).

Atacurile oaspeților s-au succedat într-un ritm și mai alert spre finalul jocului și în cele din urmă au dat rezultatul mult dorit: golul. Acesta a venit în urma unei lovituri libere, acordate pentru un fault la Rareș Chesăuan, la aproximativ 22 de metri de poartă, ușor lateral dreapta. Rareș Suciaghi a executat, mingea a ricoșat din zid în mod fericit la Rareș Chesăuan, în careu, și acesta a reluat din apropiere: 0-1 (min. 85).

În ultimele minute, cei de la Iris au atacat, sperând într-o egalare miraculoasă, care însă nu a mai venit. Mai mult, pe contraatac, AMEFA și-ar fi putut mări avantajul, dar noii intrați Vlad Miron (min. 90) și Antonio Sălăjan (min. 90+1) au ratat din poziții foarte bune.

AMEFA urcă pe poziția a treia în clasament după această a doua victorie consecutivă, dar urmează meciuri mult mai dificile. Următorul va fi duminică, 26 septembrie, tot în deplasare, la Vultureni, cu Asociația Chinteni 2019.