joi, 6 mai 2021

Un nou record negativ: Academia Viitorul Cluj - AMEFA 15-0 (6-0)

Ei bine, dacă credeați că asemenea scoruri nu sunt posibile în fotbal, v-ați înșelat. Miercuri, 5 mai 2021, de la ora 19, Academia de Fotbal Viitorul Cluj nu a avut nici un fel de milă față de AMEFA și a învins cu neverosimilul scor de 15-0 în meciul contând pentru etapa a 6-a a turneului de Liga a 4-a menit să decidă reprezentanta județului Cluj la barajul de promovare în Liga a 3-a.

Sursa: pagina de Facebook a Academiei de Fotbal Viitorul Cluj

Față de meciul-tur, când scorul a fost ”doar” 10-0, situația s-a înrăutățit pentru AMEFA, care a contat de data aceasta pe un lot restrâns de jucători, doar 14 prezenți (din care doi portari). Tot a fost mai bine decât la meciul precedent, cu Supporter 2.0, din a doua zi de Paști, când AMEFA a început în zece, al 11-lea jucător sosind abia spre sfârșitul primei reprize.

Diferența uriașă de valoare și de pregătire fizică și-a pus amprenta pe acest joc, gazdele deschizând scorul în primul minut și păstrând un ritm ridicat pe tot parcursul partidei. Dacă la pauză scorul a fost ”doar” 6-0, situația s-a agravat în a doua repriză, în special spre final, pe fondul căderii fizice a jucătorilor de la AMEFA și, de remarcat, a tentativei lor de a ieși la joc pentru a marca golul de onoare. Aproape fiecare atac al AMEFA s-a transformat într-un contraatac devastator al celor de la Viitorul, încheiat de cele mai multe ori cu gol. Astfel, de la 7-0 în minutul 65 s-a ajuns la 15-0 în minutul 90, cu câte un gol marcat în medie la fiecare trei minute în a doua parte a reprizei secunde. Altfel, în ciuda încercărilor, AMEFA nu a reușit să-și creeze nici măcar o singură ocazie de gol la poarta adversă.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron (46 Tudor Herlea) - Andrei Lakatos, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Sebastian Chiș - Aurel Moisa, Marius Vlad Ciortea (46 Cosmin Hetea), Dan Zaharia, Rareș Suciaghi, Bogdan Puskas - Antonio Sălăjan (69 Lucian Macri). Antrenor-jucător: Emil Trifan.

Meciul a fost arbitrat de Victor Hurducaș, ajutat de Alin Daniel Revnic și George Suciu. Observator a fost domnul Anghel Todea.

S-au acordat două cartonașe galbene, câte unul pentru fiecare echipă (Emil Trifan a luat ”galben” de la AMEFA).

Această înfrângere cu 15-0 este cea mai drastică din istoria AMEFA, depășind cu două goluri pe cea cu 13-0 suferită în fața echipei Ardealul Cluj în Liga a 5-a, în data de 11 martie 2018.

Ultimul meci al AMEFA din acest turneu va fi finala ”mică” care se va disputa vineri, 7 mai, de la ora 20.30, tot la Baza Sportivă ”Dan Anca” din Cluj-Napoca (cartierul Gheorgheni), cu Academia de Fotbal Florești. În finala ”mare”, în aceeași zi de la ora 18 se vor înfrunta Academia de Fotbal Viitorul Cluj și Supporter 2.0 (Victoria) Cluj. Echipa câștigătoare a turneului va participa la barajul de promovare în Liga a 3-a.