miercuri, 5 mai 2021

Aceeași diferență: Supporter 2.0 Cluj - AMEFA 11-1 (8-1)

Luni, 3 mai, a doua zi de Paști, AMEFA a avut de jucat de la ora 19, pe terenul sintetic din Baza Sportivă ”Dan Anca”, returul cu Supporter 2.0 (sau Victoria) Cluj, una dintre pretendentele la promovarea în Liga a 3-a. În meciul precedent, scorul a fost 10-0. Și de data aceasta, s-a înregistrat aceeași diferență de zece goluri, doar că AMEFA a reușit să înscrie golul de onoare.

De altfel, deși vremea a fost bună, din cauza Sărbătorilor Pascale, dar și a accidentărilor, ambele echipe au avut probleme serioase în a strânge 11 jucători. Dacă Supporter 2.0, echipă mai cu pretenții, a prezentat în cele din urmă 11 jucători la start, la AMEFA s-au strâns la începutul jocului doar 10, al 11-lea (Bogdan Puskas) ajungând abia în min. 43. Astfel, pe lângă uriașa diferență de valoare, în prima repriză Supporter 2.0 a avut și superioritate numerică, cu excepția ultimelor două minute.

Nu a fost așadar de mirare că golurile au curs în poarta lui Paul Șofron, în ciuda numeroaselor sale intervenții, care au mai redus dintr-un handicap ce părea la un moment demn de un nou record. Supporter 2.0 a înscris în min. 4, 17, 24 și 26, conducând cu 4-0 în momentul în care AMEFA a marcat golul de onoare, prin Marius Vlad Ciortea, care a recuperat o minge în jumătatea adversă, a plecat lansat spre poartă și a trimis pe lângă portar: 4-1 (min. 32). Golul acesta mai mult i-a înfuriat pe adversari, care au mai punctat de patru ori până la pauză, în minutele 35, 36, 40 și 43, astfel că tabela indica 8-1 după primele 45 de minute.

În a doua repriză, 11 contra 11, AMEFA a făcut un joc mai bun, mai așezat, în vreme ce Supporter 2.0 a continuat să domine, dar fără să mai forțeze, ratând totuși o mulțime de ocazii. AMEFA a rezistat aproape jumătate de oră fără să primească gol, Supporter 2.0 punctând în schimb de două ori consecutiv în minutele 74 și 75, al doilea dintre aceste goluri fiind foarte frumos, un șut la vinclu din lateral dreapta. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, cu o altă execuție tehnică la colțul lung: 11-1.

AMEFA: Paul Șofron - Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus - Aurel Moisa, Tudor Herlea, Vlad Miron, Bogdan Puskas - Marius Vlad Ciortea, Antonio Sălăjan. Antrenor-jucător: Emil Trifan.

Partida a fost arbitrată de Daniel Vasile Telecan, ajutat de Antal Csaba și Bazso-Magyar Tamás. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu.

La fel ca și la meciul tur, nu s-au acordat cartonașe.

AMEFA va juca următorul meci miercuri, de la ora 19, cu Academia Viitorul Cluj, pe același teren.