sâmbătă, 24 aprilie 2021

Înfrângere la scor: AMEFA - Supporter 2.0 Cluj-Napoca 0-10 (0-4)

Chiar înaintea meciului dintre AMEFA și Supporter 2.0 (Victoria) Cluj-Napoca, s-a disputat partida dintre cele două academii, în care Academia de Fotbal Viitorul Cluj a învins cu 10-0 pe Academia de Fotbal Florești. Întrucât AMEFA a terminat la egalitate, 3-3, cu Academia de Fotbal Florești cu doar trei zile în urmă, iar Supporter 2.0 câștigase cu 1-0 cu Academia de Fotbal Viitorul, chiar părea posibil un scor proporțional sau similar, și așa a și fost în cele din urmă. Mai trebuie amintit că la AMEFA au fost câteva absențe (în frunte cu portarul Paul Șofron) și câțiva accidentați, din care unii au fost totuși nevoiți să joace incomplet refăcuți, pentru ca echipa să nu fie în inferioritate numerică.

La scorul de 10-0 nu sunt prea multe de comentat. AMEFA a început cu: Vlad Ciortea - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Rareș Ciprian Câmpan, Mirel Mureșan - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Alex Chertes - Andrei Țucudean. Mai merită remarcat că, la scorul de 0-0, AMEFA a obținut o lovitură liberă din apropierea careului advers, care a fost executată repede, prin surprindere, ceea ce i-a conferit lui Rareș Suciaghi posibilitatea primului șut pe poartă, apărat însă de portarul advers. Rareș Suciaghi a mai avut o ocazie foarte bună în prima repriză, dar AMEFA, cu rare excepții, nu a prea trecut în jumătatea adversă de teren. Supporter 2.0 a deschis scorul totuși repede, în urma unui penalty acordat pentru un fault al lui Mirel Mureșan în careu (min. 13). În lipsa unui portar de ”meserie”, AMEFA a mai încasat trei goluri în prima repriză, în min. 19, 27 și 35. Cu toate acestea, se poate spune totuși că Vlad Ciortea a apărat destul de bine. Scorul la pauză a fost 4-0.

Imediat după pauză, în min. 46, Supporter 2.0 a înscris golul de 5-0, în urma unei neatenții în defensiva AMEFA. Golul de 6-0 a venit abia în min. 60, dar spre final jucătorii de la AMEFA au cedat complet fizic, permițându-le adversarilor, în special după minutul 75, să aibă aproape în fiecare minut câte un atac periculos. Multe din aceste atacuri s-au soldat și cu goluri, scorul final ajungând exact la 10-0, la fel ca și în meciul dintre Academia Viitorul Cluj și Academia de Fotbal Florești. La cele 10 goluri s-ar fi putut adăuga și cele câteva situații în care mingea a atins bara, și alte ocazii, unele foarte mari, ratate cu seninătate de jucătorii de la Supporter 2.0, care au evoluat aproape complet relaxați în a doua repriză, când diferența de valoare, dar și de pregătire fizică, s-a văzut mai clar.

Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Dragoș Lunca la centru, Petru Irina și Ionuț Ovidiu Sabou - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu (Cluj-Napoca).

Pentru AMEFA urmează o perioadă de doar 3 zile până la următorul meci, cel de marți, 27 aprilie, cu Academia de Fotbal Viitorul Cluj, cealaltă ”forță” a turneului.