joi, 29 aprilie 2021

Începem să ne obișnuim: AMEFA - Academia de Fotbal Viitorul Cluj 0-10 (0-3)

În cea de-a treia etapă a turneului de Liga a 4-a, desfășurată marți, 27 aprilie 2021, AMEFA a suferit o nouă înfrângere la același scor ca și în meciul precedent, 10-0, din partea celeilalte candidate la promovare în Liga a 3-a, Academia de Fotbal Viitorul Cluj.

Sigur că, la un asemenea scor, orice comentarii sunt de prisos. Meciul a început la ora 19 și Viitorul a înscris de două ori în minutele 4 și 8, asigurându-și încă din start liniștea necesară pentru tot restul partidei. La scorul de 2-0, și AMEFA s-a organizat puțin mai bine în defensivă, căci nu se poate spune că tinerii de la Viitorul s-au oprit din șarjele ofensive. Partida s-a desfășurat aproape exclusiv în jumătatea de teren a AMEFA, ca un fel de antrenament la o singură poartă. Mereu primii la minge, băieții de la Viitorul au dominat copios, demonstrând o excelentă pregătire fizică, pe lângă calitățile tehnice individuale de necontestat. Totuși, AMEFA a ”scăpat” doar cu un singur gol (min. 29) primit în plus înainte de pauză, când tabela înregistra 3-0.

Jucătorii de la Viitorul Cluj (în albastru) au dominat clar partida. Sursa: pagina de Facebook a Viitorul Cluj

În a doua repriză, situația s-a înrăutățit considerabil pentru AMEFA. Viitorul a pornit din nou ”ca din pușcă”, cu două goluri în primele 8 minute (la fel ca în prima repriză), în ciuda unor schimbări defensive a celor de la AMEFA, menite tocmai a combate mai eficient atacurile adverse. Din păcate, la acest scor, 5-0, au început să-și pună tot mai mult amprenta problemele legate de pregătirea fizică a jucătorilor de la AMEFA, în contrast cu adversarii de la Viitorul, care literalmente au zburdat pe teren, trecând deseori în viteză pe lângă jucătorii de la AMEFA, ca pe lângă niște jaloane. Au apărut și accidentările, Eugen Ciobanu (tocmai introdus la pauză) și Andrei Țucudean fiind înlocuiți în primele 20 de minute ale reprizei secunde, după care AMEFA a rămas fără schimbări, astfel că, în ciuda epuizării fizice a unora dintre jucători, aceștia au fost nevoiți să rămână pe teren până la final.

Dispută pentru balon într-un careu aglomerat, după un corner. Sursa: pagina de Facebook a Viitorul Cluj

În aceste condiții, nu este de mirare că scorul a luat proporții pe final, ajungându-se la același 10-0 ca și în meciul precedent, cu Supporter 2.0. AMEFA a avut doar două tentative de șut spre poartă, ambele în a doua repriză: o lovitură liberă de la mare distanță executată de Emil Trifan, apărată fără probleme de portarul advers, și o lovitură de cap a lui Rareș Suciaghi, care nu și-a atins ținta. Dacă ar fi totuși să punctăm și un fapt pozitiv, acesta ar fi revenirea la echipă, după o pauză de aproape trei ani (timp în care a fost plecat în Marea Britanie), a atacantului Dan Zaharia.

AMEFA: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Ionuț Pintilie (46 Mircea Eugen Ciobanu, 63 Antonio Sălăjan) - Sebastian Chiș, Rareș Suciaghi, Andrei Țucudean (57 Marius Vlad Ciortea), Alex Chertes (46 Vlad Miron) - Dan Zaharia. Antrenor-jucător: Emil Trifan. A mai fost prezent președintele asociației, Raularian Rusu.

Meciul a fost arbitrat de Marius Chioran (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de Claudiu Georgiu (Dej) și Bazso-Magyar Tamás (Cluj-Napoca) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Vasile Marc (Cluj-Napoca).

Jucătorii de la Viitorul Cluj au ajuns deseori în situație clară de gol spre finalul meciului și, de obicei, nu au ratat. Sursa: pagina de Facebook a Viitorul Cluj

S-au acordat două cartonașe galbene, ambele pe final de meci, pentru câte un jucător de la fiecare echipă. De la AMEFA a fost avertizat Robert Rus.

Următorul meci al AMEFA, cu singurul adversar mai ”accesibil”, Academia de Fotbal Florești, va fi vineri, 30 aprilie, de la ora 19, tot pe terenul sintetic din Baza Sportivă ”Dan Anca”.