luni, 20 noiembrie 2017

Un egal echitabil... dar atât de aproape de victorie: AMEFA - Viitorul Gârbău 2-2 (1-0)

Timp bun pentru fotbal, duminică, 12 noiembrie, când, de la ora 14, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” s-au înfruntat în etapa a 15-a a Campionatului Județean Cluj, zona Cluj (liga a 5-a), AMEFA și Viitorul Gârbău. La ultima întâlnire dintre cele două echipe, în primăvara acestui an, la Gârbău, scorul a fost egal 2-2, deși Viitorul pornea ca mare favorită. La fel ca și atunci, s-a înregistrat același rezultat, iar AMEFA, deși și de aceasta dată în postura de outsider, a condus cu 1-0 și 2-1 și a fost la doar câteva minute distanță de a obține toate cele trei puncte. Nu este mai puțin adevărat că oaspeții au avut și ei multe ocazii și, în ansamblu, rezultatul reflectă în bună măsură echilibrul de pe teren.

Fază de atac a echipei Viitorul Gârbău (în galben-albastru)

AMEFA (în roșu-negru) a evoluat cu: Tudor Herlea - Marius Someșan (46 Andrei Dicu), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (70 Lucian Macri) - Victor Iovănescu (62 Bogdan Puskas) - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Marius Bolda (78 Rareș Pereni) - Giuseppe Perelli (84 Nagy Loránd). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Pe bancă au mai fost, alături de echipă: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Janos Szekely, Eugen Ciobanu, Dragoș Conț și Cosmin Țurcă.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Mihai Lucaciu la centru, Petrică Ionuț Câmpeanu și Ovidiu Sonher - asistenți. Observator AJF: Cornel Florea (Cluj-Napoca).

Încă de la început, oaspeții și-au arătat intențiile ofensive, dar, deși au beneficiat de câteva bune oportunități, au ratat cu seninătate. Nu la fel s-a întâmplat și la poarta lor, unde, în min. 16, Rareș Suciaghi i-a așezat o minge lui Cosmin Hetea, care a șutat năpraznic de la 20 de metri, sub tranversală: 1-0.

Cosmin Hetea în centrul imaginii (numărul 20) trimite mingea sub transversală: 1-0 (min. 16)

Până la pauză să mai notăm faptul că tot Viitorul Gîrbău a avut ocaziile mai mari, dar fie a apărat Tudor Herlea, fie mingile trimise de ei au ocolit poarta. Cea mai mare ocazie s-a consemnat în min. 36, când Tudor Herlea a scos cu dificultate un șut al unui atacant advers, apoi acesta a fost ușor împins când dorea să reia cu capul spre poartă mingea care îi revenise. Arbitrul a considerat că nu a fost nimic neregulamentar, deși cei de la Viitorul au cerut cu insistență penalty.
Ca de obicei, repriza a doua a fost mai bogată în evenimente. Andrei Dicu (min. 47) și Giuseppe Perelli (min. 57) au fost aproape să majoreze diferența. Dar așa cum se întâmplă în fotbal (și nu numai), deși oaspeții au început mai modest repriza secundă, ei au reușit să egaleze. La o degajare lungă a portarului Bogdan Chiorean (fost component al AMEFA), mingea a ajuns până în careul gazdelor, iar Tudor Herlea a ieșit neinspirat în fața atacantului oaspeților, deși acesta se afla mult în lateral și ar fi avut șanse mici să controleze balonul sau să înscrie. Faultul s-a soldat cu un cartonaș galben pentru Tudor Herlea și penalty pentru oaspeți, transformat de Claudiu Bean: 1-1 (min. 59).

Claudiu Bean transformă penalty-ul pentru Viitorul Gârbău: 1-1 (min. 59)

Viitorul Gârbău părea acum favorită să răstoarne rezultatul, atacând tot mai insistent. Cu toate acestea, AMEFA revine în avantaj: după o minge recuperată de Robert Rus, Andrei Dicu pasează inteligent cu călcâiul pentru Marius Bolda, în banda dreaptă, acesta centrează pe jos în partea opusă a careului, de unde Bogdan Puskas, intrat doar de câteva minute, reia în poartă: 2-1 (min. 69).

Bogdan Puskas (în stânga) înscrie pentru 2-1, jucătorii de la AMEFA se bucură (min. 69)

Finalul meciului a fost deosebit de disputat. Gazdele au ratat câteva bune oportunități de a face 3-1 și probabil de a închide meciul, prin Giuseppe Perelli (min. 75) și Rareș Pereni (min. 82 și 84). Oaspeții au lăsat spații mai mari în defensivă, în încercarea de a egala, și până la urmă au reușit în min. 88: la o lovitură liberă de pe partea dreaptă, mingea a fost centrată în careu și, venit din spate, Marius Vasile Nechifor a reluat cu capul din 8 metri: 2-2.

Marius Vasile Nechifor reia cu capul din careu după o centrare din partea dreaptă: 2-2 (min. 88)

Avea să fie scorul final, dar au mai fost incidente până la final. Imediat după golul de 2-2, Bogdan Puskas a fost faultat pe partea stângă, arbitrul a lăsat jocul să continue, iar jucătorul de la AMEFA a protestat și chiar a înjurat, ceea ce i-a atras un cartonaș roșu.
Rămași în zece, jucătorii de la AMEFA au trebuit să se apere în minutele de prelungiri acordate și au obținut în cele din urmă un punct, deși cu puțin timp înainte speram la o nouă victorie. Este primul egal din această ediție de campionat pentru AMEFA, după un joc echilibrat, în care echipele și-au împărțit perioadele de dominare.