vineri, 24 noiembrie 2017

Trei puncte, la limită: ACS Aghireșu - AMEFA 3-4 (1-0)

Duminică, 19 noiembrie, AMEFA s-a deplasat pe terenul ultimei clasate, ACS Aghireșu, care obținuse un singur punct în precedentele 15 etape, și pe care AMEFA a învins-o de fiecare dată până acum, în sezoanele precedente de campionat. Cu toate acestea, nu a fost deloc un meci ușor, și gazdele au fost destul de aproape de a face o surpriză. La fel ca și în turul de campionat anterior, când meciul s-a jucat la Cluj, echipa din Aghireșu a condus, dar în cele din urmă AMEFA s-a impus, chiar dacă de data aceasta răsturnarea de situație n-a mai fost la fel de spectaculoasă (atunci AMEFA a întors de la 0-2 pentru a câștiga cu 7-2). În schimb, au fost mai multe emoții, deoarece gazdele au condus cu 1-0 și 2-1 și apoi au egalat, 3-3, deși de fiecare dată AMEFA părea că se îndreaptă liniștită spre victorie.
Pe o vreme relativ bună pentru fotbal, dar destul de rece și cu vânt, s-au adunat mai puțini spectatori ca de obicei, iar la ora 14, când a început jocul, în tribună erau doar circa 10 persoane. Gazonul s-a prezentat în condiții foarte bune, ca de obicei la Aghireșu.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (75 Lucian Macri), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea, Victor Iovănescu (85 Loránd Nagy), Rareș Ciprian Câmpan, Andrei Dicu - Horațiu Brici - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Daniel Vasile Telecan la centru, Mihai Radu Muntean și Adrian Dorin Fertea - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Claudiu Rusu. Cartonașe galbene: Krisztián Csucsulya min. 44, Victor Fătu min. 70, Vlad Ștefan Pleș min. 74, Radu Iulian Coldea min. 81, Alex Eduard Costea min. 81 și 87 de la gazde respectiv Horațiu Moldovan min. 81 și Emil Trifan min. 84 (de la AMEFA). Cartonaș roșu: Alex Eduard Costea - min. 87 (cumul de cartonașe galbene).
Jocul a fost controlat în cea mai mare parte de AMEFA, care a ratat o sumedenie de ocazii, în special în prima repriză, când mingea nu a vrut efectiv să intre în poarta gazdelor. După un prim sfert de oră fără evenimente notabile, în min. 17 Andrei Dicu a scăpat singur spre poartă dar a fost blocat de portarul gazdelor, apoi mingea a ricoșat la Giuseppe Perelli, care a trimis pe lângă poartă. Cele mai multe ocazii l-au avut în prim-plan pe Horațiu Brici, fie în postură de pasator, fie în cea de finalizator. În prima postură, am remarcat situația în care Horațiu a driblat toți adversarii din careu și de lângă linia de fund l-a servit pe Giuseppe Perelli în 6 metri, dar fundașii gazdelor au reușit să devieze în corner șutul acestuia. Puțin mai târziu, Horațiu Brici a scăpat spre poartă, a trimis peste portarul ieșit în întâmpinare dar, deviată ușor de vânt, mingea a lovit bara laterală și s-a plimbat pe linia porții, înainte de a fi degajată de un fundaș! Peste câteva minute, am asistat la cea mai mare șansă de gol a primei reprize: Horațiu Brici a depășit în lateral mai mulți adversari în careu, l-a driblat inclusiv pe portar, dar a șutat în afara cadrului porții din dreptul punctului de la 11 metri! Am mai notat o lovitură liberă bine executată de Emil Trifan, apărată însă de portar, un șut al lui Rareș Ciprian Câmpan din marginea careului, puțin alături, și o execuție mai rară din lateral dreapta, a lui Andrei Lakatos, mingea lovind bara laterală, lângă vinclu!
Cum toate acestea nu puteau rămâne fără urmări pe tabelă și, cum se spune, în fotbal ocaziile se răzbună, la primul atac mai serios al celor de la ACS Aghireșu, aceștia au deschis scorul după o minge centrată în careu de pe partea dreaptă, care a ajuns surprinzător la colțul lung la Andrei Sârb, care a reluat în plasă din careul mic: 1-0 (min. 42).
În repriza a doua, deși au fost mai puține ocazii, eficiența a crescut și s-au marcat nu mai puțin de șase goluri. AMEFA a egalat repede, așa cum își propusese: Cosmin Hetea a centrat precis de pe dreapta și Giuseppe Perelli a reluat cu capul din careu, plasat: 1-1 (min. 49). AMEFA a continuat să atace pentru a prelua conducerea dar golul a venit, surprinzător, în cealaltă poartă, la o fază la care Alex Eduard Costea (scos din offside de un fundaș al oaspeților) a scăpat singur cu Paul Șofron și a trimis pe lângă acesta mingea în poartă: 2-1 (min. 56).
Bucuria celor de la Aghireșu n-a durat însă foarte mult. La un corner de pe partea stângă executat foarte bine de Andrei Dicu, fundașul gazdelor Radu Iulian Coldea a respins greșit mingea din propriul careu, spre poarta proprie, portarul a încercat să respingă, dar mingea a lovit transversala, a ricoșat în portar și a intrat în poartă, un autogol cum rar se poate vedea: 2-2 (min. 59). Peste alte trei minute, AMEFA părea să încheie definitiv conturile: Andrei Lakatos a pornit într-o acțiune individuală cu mingea la picior din propria jumătate, a combinat cu Rareș Ciprian Câmpan, care i-a retrimis în marginea careului, între fundași, iar Andrei Lakatos a intrat în careu și a șutat bine la colțul lung: 2-3 (min. 62).
Gazdele au mai avut însă replică, și au egalat în min. 71, când Victor Fătu a pătruns în viteză pe banda stângă, a trecut printre mai mulți fundași adverși și a finalizat pe lângă Paul Șofron, ieșit în întâmpinare: 3-3. Scorul final s-a stabilit cu câteva minute mai târziu: după o acțiune prelungită de atac a AMEFA, Horațiu Brici i-a pasat lui Giuseppe Perelii în fața porții, iar acesta doar a pus latul pentru a direcționa mingea spre poartă, din câțiva metri: 3-4 (min. 74). Gazdele au parlamentat cu arbitrii pe seama acestui gol, acuzând o poziție de offside la Giuseppe Perelli, deși doi fundași de la Aghireșu se aflau, împreună cu portarul, pe linia porții în momentul pasei.
Finalul a fost destul de aprins, ACS Aghireșu încercând din răsputeri să egaleze. Au fost și câteva altercații, pe care preferăm să nu le comentăm, dar care s-au lăsat cu cartonașe galbene în ambele tabere. În min. 87 Alex Eduard Costea a primit al doilea cartonaș galben după un fault destul de dur asupra lui Robert Rus, plus protestele vehemente de rigoare, după ce cu puțin timp în urmă văzuse primul cartonaș galben.
În cele din urmă partida s-a încheiat cu victoria meritată a AMEFA, care, iată, acumulează 13 puncte și se instalează ”confortabil” pe locul... 14 în clasament, înaintea ultimei etape din tur, care se va juca duminică, 26 noiembrie. AMEFA va întâlni pe teren propriu, de la ora 14, pe Progresul Vlaha și, indiferent de rezultat, va rămâne pe aceeași poziție, a 14-a, dată fiind situația din clasament.
Totuși, chiar dacă aceasta este ultima etapă din tur, nu va fi și ultima din acest an, 2017, deoarece AJF Cluj a hotărât ca în continuare, respectiv în 3 și 10 decembrie, să se mai dispute încă două etape, din retur. Astfel, AMEFA va juca un al doilea meci consecutiv pe teren propriu și duminica cealaltă, 3 decembrie, cu Someșul II Gilău, iar în 10 decembrie va juca în deplasare cu Ardealul, dar tot în Cluj-Napoca, pe terenul bazei sportive din Someșeni.