luni, 6 aprilie 2015

Victorie la limită, cu ultima clasată: AMEFA 1911 - BG SOFT 7-6 (3-2)

Meci de slabă factură tehnică dar spectaculos prin prisma evoluției scorului, joi, 2 aprilie, de la ora 21, când AMEFA 1911 a obținut o victorie chinuită (a treia consecutiv la limită) cu ultima clasată, BG SOFT. AMEFA s-a prezentat cu: Paul Șofron - Raularian Rusu, Andrei Kökeinyesdi, Mihai Tătar, Robert Rus, Paul Bogdan Marian și Cosmin Olosutean. Întrucât adversarii au venit doar șase, s-a jucat 5+1 iar AMEFA a avut permanent o rezervă.
Partida a început bine pentru BG SOFT, care s-a distanțat repede la 2-0 pe fondul unei defensive inexacte a celor de la AMEFA, Paul Șofron având mai multe intervenții salvatoare în afara celor două șuturi la care nu a avut ce face. AMEFA a revenit însă în joc și a preluat conducerea până la pauză, prin golurile lui Cosmin Olosutean, Andrei Kökeinyesdi (după o recuperare inspirată) și Mihai Tătar (cu călcâiul).
Perioadele de joc au alternat aproape în același fel și în repriza secundă. Cei de la BG SOFT au început mai bine și au punctat de două ori, preluând conducerea cu 4-3, a doua reușită fiind din penalty. AMEFA 1911 a întors însă definitiv în favoarea sa partida, marcând de patru ori, prin Paul Șofron (degajare din poartă, portarul advers fiind ”obturat” de Cosmin Olosutean), Robert Rus (cu capul), Paul Bogdan Marian (din careu) și Cosmin Olosutean (cu un șut puternic, din lateral).
La 7-4, meciul părea jucat dar BG SOFT a avut un forcing de final surprinzător, marcând de două ori și provocând emoții.
Partida s-a încheiat totuși cu un succes la limită a celor de la AMEFA 1911, pentru care urmează un nou meci foarte important, ”de câștigat”, miercuri, cu Saints Cluj, echipă recent înscrisă în locul celor de la BVB.