joi, 5 iunie 2014

Debut cu victorie în play-off: AMEFA 1911 - FC LUPTII 6-2 (3-0)

Vineri, 23 mai, de la ora 21, pe terenul CMC, AMEFA 1911 a jucat primul meci din play-off în fața ocupantei poziției a patra, FC LUPTII, echipă care ne-a încurcat serios la ultima partidă când, în urma retragerii de pe teren a celor de la AMEFA în semn de protest pentru decizia arbitrului de a acorda un penalty adversarilor (la scorul de 3-2 pentru AMEFA), FC LUPTII au câștigat la ”masa verde” cu 3-0.
De data aceasta nu au mai fost niciun fel de incidente și AMEFA 1911 a învins fără prea mari emoții, deși adversarii au început foarte bine, dar s-au ”liniștit” pe parcurs. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Tudor Boier, Sergiu Ripaș - Adrian Oltean, Sebastian Rad, Lucian Dodea - Raul Negru.
FC LUPTII au început vijelios partida, cu atacuri succesive, periculoase, la poarta apărată din nou foarte bine de Andrei Șișoe, pe care l-au ajutat și barele în două rânduri. Încetul cu încetul, AMEFA a pus stăpânire pe joc și, oarecum contrar cu ceea ce se întîmplase până atunci, a deschis scorul prin Raul Negru după o fază de atac colectivă. Adversarii au acuzat șocul și până la pauză au mai primit două goluri, de la Adrian Oltean (după un corner) și Sebastian Rad (care a recuperat o minge în jumătatea adversă). Meciul era jucat.
În a doua repriză, s-a continuat pe aceleași coordonate, cu AMEFA la timona partidei. Raul Negru a majorat scorul la 4-0, iar FC LUPTII au înscris și ei cu un șut din afara careului. Adrian Oltean a marcat iarăși în urma unui corner, cu o execuție de excepție, iar adversarii au replicat cu un gol înscris din penalty, acordat pentru un fault comis de Tudor Boier în propriul careu. Ultimul gol, cel mai haios, s-a înscris în prelungirile partidei, portarul advers degajând cu sete în Raul Negru, aflat în apropiere, de unde mingea a ricoșat în poartă. Astfel, Raul Negru și-a trecut în cont un hat-trick.
Întreaga echipă a făcut și de data aceasta un meci foarte bun, demonstrând că primul loc nu e o simplă întâmplare.