joi, 1 august 2013

Sezonul 2012-2013 se încheie cu o înfrângere nescontată: AMEFA 1911 - Marty Restaurants 3-8 (2-3)

Ultimul meci al sezonului 2012-2013 s-a jucat miercuri, 3 iulie, de la ora 19, pe o căldură insuportabilă, pe terenul CMC 1. Ceea ce ar fi trebuit să fie un simplu ”galop de sănătate” pentru AMEFA, s-a transformat într-un coșmar, în fața unei echipe, Marty Restaurants, care până la acest meci se prezentase foarte slab. De data aceasta însă adversarii s-au prezentat într-o formulă complet nouă și cu câteva rezerve, care au contat foarte mult, date fiind condițiile meteo. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Raularian Rusu - Sergiu Ripaș, Flaviu Bercheșan - Alexandru Mureșan, Adrian Oltean, Andrei Varga - Dănuț Huciu.
Cea mai mare problemă pentru AMEFA a fost, încă de la început, absența portarului. Deși Andrei Șișoe s-a prezentat la meci, nu a putut juca datorită unei accidentări care a recidivat. În aceste condiții, în poartă a stat Raularian Rusu, care, față de alte dăți, n-a prins o zi prea grozavă. Astfel, cei de la Marty Restaurants, care, cinstit vorbind, au controlat mare parte din joc, au reușit să deschidă scorul și chiar să-l majoreze la 3-0 încă din prima repriză, cu șuturi parabile. AMEFA a revenit însă în joc și Dănuț Huciu a marcat de două ori până la pauză.
Deși a dat impresia că ar putea reveni, în a doua repriză echipa noastră a practicat același joc slab, de multe ori previzibil, mai ales că, odată cu creșterea diferenței pe tabelă, unii jucători s-au ”supărat” iar alții aproape că nu au mai jucat, plimbându-se pe teren, probabil cu gândul la următorul examen de la bacalaureat. În aceste condiții, greul a căzut pe apărare, în vreme ce în atac doar Dănuț Huciu s-a zbătut, reușind încă un gol când soarta partidei era pecetluită. Asta deoarece defensiva nu a putut mereu face față atacurilor și mai ales contraatacurilor adverse. Pe lângă cele 5 goluri marcate, cei de la Marty Restaurants au mai avut o sumedenie de ocazii imense, în special pe final, când ai noștri, în lipsă de prosop (ca la box), așteptau fluierul izbăvitor al arbitrului.
O înfrângere în fața ultimei clasate, mai ales în ultima etapă, nu e tocmai un lucru demn de laudă, dar trebuie totuși subliniat că adversarii s-au prezentat cu o ”garnitură” mult mai puternică decât de obicei, probabil pentru a sărbători finalul de sezon. În ceea ce privește AMEFA 1911, această înfrângere nu schimbă cu nimic poziția în clasament a echipei, care încheie așadar campionatul 2012-2013 pe locul 9 (locul 2 în play-out după BIANCONERII).