joi, 1 decembrie 2016

Descătușare de final: AMEFA - Viitorul Sânpaul 5-0 (0-0)

După o serie neagră cu trei înfrângeri consecutive, era timpul ca AMEFA să obțină un rezultat pozitiv în etapa a 16-a, duminică, 27 noiembrie, când a evoluat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, de la ora 14, pe o ploaie măruntă și constantă, în fața echipei clasate pe locul 2 în clasament, Viitorul Sânpaul. Meciul a fost echilibrat până în min. 65, când AMEFA a reușit să deschidă scorul și apoi să se distanțeze la o diferență clară, pe fondul exuberanței din tabăra proprie, coroborată cu căderea fizică și debusolarea din tabăra oaspeților.
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Raul Tat, Emil Trifan, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Victor Iovănescu - Horațiu Brici, Cosmin Gorga, Lucian Dodea, Marius Bolda (50 Bogdan Puskas) - Radu Neag. Antrenor: Radu Mureșan. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea - Lucian Macri, Vlad Rednic, Alex Rednic. Au mai stat pe bancă: Raularian Rusu, Răzvan Costina, Cosmin Țurcă. Trebuie semnalat faptul că de la AMEFA au lipsit aproape toți fundașii titulari, cu excepția lui Emil Trifan, astfel că linia de fund a fost aproape total improvizată, dar a funcționat foarte bine, acesta fiind doar al doilea meci din campionat în care AMEFA nu primește gol, primul fiind cu codașa Progresul Sânnicoară! Desigur, o contribuție importantă a avut în acest sens și portarul Paul Șofron, căpitanul echipei, care a avut numeroase intervenții decisive.
Au arbitrat: Horațiu Popa la centru, ajutat de Marius Bălan și Mihai Radu Muntean - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator AJF: Cornel Florea (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene (la AMEFA): Emil Trifan și Cosmin Hetea.
În prima repriză, Viitorul Sânpaul a atacat mai mult dar fără să-și creeze situații clare de poartă. Șuturile au ocolit în general buturile apărate de Paul Șofron sau au fost parate, fără o dificultate deosebită, de acesta. AMEFA a avut mai puține ocazii de a înscrie, dar mult mai mari, în special prin Radu Neag, care a scăpat de două ori singur cu portarul advers dar nu a reușit să-l învingă. În min. 40 Emil Trifan a executat bine o lovitură liberă de la 23 m, portarul a respins în față dar a apucat să respingă mingea reluată spre poartă de Cosmin Gorga, fază repetată parcă la indigo și cu două minute înainte de pauză.
După pauză, a fost rândul oaspeților să rateze câteva oportunități clare, prin Sebastian Cucuruzan, care a ajuns de trei ori în situație de a finaliza, dar fie s-a opus Paul Șofron, fie șutul său au trecut cu puțin pe lângă poartă. Fiesta în tabăra gazdelor s-a declanșat în min. 65: după o minge recuperată în defensivă, Radu Neag îl lansează din propriul teren pe Cosmin Gorga, aflat la limita ofsaidului, acesta se descotorosește de adversarul direct și, ajuns în careu, îl execută cu sânge rece pe portar: 1-0. Euforici, gazdele își măresc aproape imediat avantajul: după o combinație colectivă de mare frumusețe și eficiență, Raul Tat pătrunde în careu pe banda dreaptă și îl servește perfect pe Radu Neag, aflat în poziție de finalizare: 2-0 (min. 68). Bogdan Puskas ratează o oportunitate uriașă, singur cu portarul (min. 72).
La acest scor, gazdele temporizează puțin jocul în vreme cei oaspeții forțează revenirea. Aceasta era cât pe ce să se și producă, deoarece în min. 76 Cosmin Hetea comite involuntar henț în propriul careu și arbitrul dictează penalty. Portarul (!!) celor de la Viitorul Sânpaul trimite însă balonul pe lângă poartă!
Și cum o astfel de ratare nu poate să rămână pedepsită, Cosmin Hetea îi trimite o pasă în adâncime lui Radu Neag, acesta slalomează elegant printre fundașii adverși și marchează cu un șut din careu: 3-0 (min. 78). Scăpați de orice emoții, jucătorii gazdelor zburdă pe teren în ultimele zece minute, în vreme ce oaspeții par resemnați și abia așteaptă fluierul final. În aceste condiții, este evident că AMEFA a avut șanse de a mai înscrie, materializate de Radu Neag în min. 85 (hat-trick!) și Horațiu Brici în min. 90, care au pecetluit scorul final, cam exagerat după desfășurarea de ansamblu a partidei, dar fără îndoială meritat de echipa gazdă: 5-0!
Cum până acum AMEFA a înregistrat doar înfrângeri în meciurile cu echipele de pe primele locuri, trebuie subliniată importanța acestui succes din punct de vedere moral și felicitați toți jucătorii pentru dăruirea de care au dat dovadă în acest meci, care a stat multă vreme sub semnul echilibrului, impresia fiind aceea că echipa care va înscrie prima va câștiga!
Sperăm ca această victorie să nu rămână una singulară și zestrea de puncte să fie îmbunătățită în ultimele două jocuri pe care AMEFA le va susține înainte de pauza de iarnă, ambele în deplasare, la Borșa (ultimul meci din tur) duminică, 4 decembrie, și la Liteni, cu Avântul Bradu Luna de Sus (prima etapă din retur), duminică, 11 decembrie 2016.