luni, 8 august 2016

AMEFA pierde ambele meciuri de pregătire la turneul de la Vlaha

Turneul programat inițial să aibă loc la Dezmir a fost relocat la Vlaha, ca urmare a faptului că terenul de la Dezmir a fost impracticabil și nu a putut fi amenajat până duminică, 7 august, când a avut loc turneul. La Vlaha s-au prezentat aceleași trei echipe: Progresul Vlaha, Inter Dezmir și AMEFA. S-a jucat fiecare cu fiecare, meciurile având o durată de 60 de minute cu o scurtă pauză după 30 de minute.
Programul inițial a fost respectat, astfel că AMEFA a jucat primele două partide, cu Inter Dezmir de la 10.15 și cu Progresul Vlaha de la 11.30.
În prima partidă, Inter Dezmir s-a impus cu 3-1 (2-0). Trebuie menționat că pentru AMEFA acesta a fost primul meci de pregătire din noul sezon și că s-au prezentat puțini jucători - mai exact 14, dintre care aproape jumătate încă nu sunt legitimați și au venit ca să demonstreze că merită să intre în lot. Lipsa de omogenitate a lotului dar și condiția fizică slabă și-au spus cuvântul, deși probabil că și adversarii de la Inter Dezmir au fost cam în aceeași situație.
În al doilea meci, cu gazdele de la Progresul Vlaha, oboseala și-a spus și mai serios cuvântul, în special în a doua repriză. Dacă pentru AMEFA a fost al doilea joc consecutiv, jucătorii gazdă de la Progresul au intrat pe teren odihniți și, deși nu au arătat mare lucru, s-au impus fără probleme cu 4-0 (2-0).
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron, Tudor Herlea - Marius Someșan, Andrei Alex Rednic, Andrei György, Andrei Vișan, Daniel Șinca, Robert Rus, Cosmin Hetea, Raul Tat, Victor Iovănescu, Flaviu Cătinean, Marius Bolda, Vlad Rednic. Echipa a făcut două partide modeste, dar, fiind început de sezon și în absența majorității titularilor, situația este de ințeles. Noii veniți au făcut o impresie destul de bună. Principalul compartiment care ar necesita întăriri ar fi cel defensiv, unde, în special la nivelul fundașilor centrali, nu prea există soluții de rezervă. Nici compartimentul ofensiv nu s-a evidențiat în mod deosebit, singurul gol fiind reușit de Cosmin Hetea, cu un șut cu stângul (!) la vinclu, din afara careului, când scorul era 3-0 pentru Inter Dezmir. Tot în acest meci, dar în prima repriză, portarul advers s-a remarcat la un șut al lui Robert Rus de la distanță, dar aceasta a fost singura ocazie mai serioasă a AMEFA. Inter Dezmir a ratat și un penalty în a doua repriză.
În meciul cu Progresul Vlaha, chiar în primele minute, la 0-0, Marius Bolda a șutat în transversală, dar apoi gazdele au preluat complet inițiativa. În acest joc, în prima repriză, s-a accidentat Andrei Alex Rednic, care până atunci păruse singurul care face față cu brio pe postul de fundaș central. Rezultatul s-a văzut imediat pe tabelă, Progresul preluând conducerea și apoi majorând diferența pe finalul reprizei. În a doua parte, apărarea AMEFA a părut complet destabilizată și depășită, singura chestiune părând a fi cea a scorului.
În finala turneului, Inter Dezmir a dispus de Progresul Vlaha cu 3-0.
Pentru AMEFA a fost o primă reunire și primele jocuri de verificare, în definitiv o acțiune reușită, în pofida înfrângerilor. Următoarea partidă de verificare se va disputa luni, 15 august, de la ora 18, în deplasare, cu Mureșul Rușii-Munți (Liga a IV-a Mureș).