joi, 4 decembrie 2014

Returul începe prost: Union - AMEFA 5-2 (2-0)

Primul meci din retur (faza 2, după cum apare pe site) a fost jucat de AMEFA joi, 3 decembrie, de la ora 21, pe terenul CMC 1. A fost una dintre cele mai slabe jocuri făcute de AMEFA în acest sezon, conform zicalei ”una caldă, una rece”. S-au prezentat următorii: Mihai Tătar - Mihai Aldea, Andrei Kökeinyesdi, Sergiu Ripaș, Alex Mureșan ”Kinder”, Bogdan Chiorean, Luca Moldovan, Ionuț Truță. Rezervă: Raularian Rusu. Manager/suporter: Andrei Șișoe. Cartonaș galben: Mihai Aldea.
Partida a început echilibrat, cu puține ocazii la cele două porți. Mihai Tătar, la debut, a apărat foarte bine, dar n-a putut face nimic la cele două goluri ale adversarilor marcate în prima repriză, pe fondul unor greșeli în defensivă. AMEFA a ratat prin Alex Mureșan (bară), Luca Moldovan și Andrei Kökeinyesdi, dar în ansamblu a jucat slab și fără consistență, simțindu-se (prea mult) lipsa unui mijlocaș central, care să ”lege jocul”.
În a doua repriză, jucătorii de la AMEFA 1911 au ieșit mai hotărâți la joc, au atacat mai serios, dar tot cei de la Union au punctat, după o minge pierdută în apărare de Luca Moldovan. Abia la 3-0 a reușit AMEFA să înscrie, și încă de două ori, prin Mihai Aldea și Alex Mureșan, cu șuturi de la distanță. Finalul se anunța unul de foc. S-a ratat de ambele părți, de la AMEFA cele mai mari ocazii fiind irosite de Bogdan Chiorean și Ionuț Truță. Din păcate, Andrei Kökeinyesdi a comis al șaselea fault de echipă și cei de la Union s-au distanțat la 4-2, transformând lovitura de la 9 metri. În prelungiri, când AMEFA forța golul, adversarii au scăpat pe contraatac și au stabilit scorul final: 5-2.
Rezultatul este unul dezamăgitor, dar în perfectă corelație cu ce s-a întâmplat pe teren. Fără să arate nimic deosebit, Union a fost clar echipa mai bună. La AMEFA se vede lipsa de coeziune între jucătorii ”mai vechi” și cei nou veniți, lipsa de încredere între coechipieri, golurile venind în urma unor faze individuale și execuții de la distanță.