joi, 29 martie 2012

Chiar şi cu un om în minus: DUNĂRII BOYS - AMEFA 3-7 (0-3)

Duminică, 25 martie, de la orele 19, pe terenul CMC, AMEFA s-a prezentat în premieră în doar şase jucători, ca urmare a unor probleme de lot apărute pe ultima sută de metri. Chiar şi aşa, echipa a reuşit să câştige fără emoţii în faţa unui adversar modest, căruia omul în plus nu i-a folosit la nimic. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Şişoe (pentru prima dată portar) - Horaţiu Mureşan, Vasile Trif, Raul Giurgi, Sergiu Ripaş, Ionuţ Truţă.
Soarta meciului s-a decis încă din prima repriză, când AMEFA a avut mai tot timpul controlul balonului şi a atacat constant. DUNĂRII BOYS au păstrat mai tot timpul doi oameni în atac, "la pomană", sperând să ne prindă descoperiţi, ceea ce nu s-a întâmplat. În schimb, echipa noastră a beneficiat de spaţii destul de largi în defensiva adversă, pe care le-am fructificat, astfel că la pauză era deja 3-0.
În a doua parte s-a jucat mai intens, mai pe poartă, şi s-au înscris mai multe goluri, inclusiv adversarii punctând de câteva ori, fără ca cele trei puncte să fie în pericol. În afara golurilor, marcate de Ionuţ Truţă (3), Raul Giurgi, Sergiu Ripaş, Horaţiu Mureşan şi Vasile Trif, s-au mai ratat o sumedenie de ocazii, iar dacă raportul numeric de forţe ar fi fost egal, s-ar fi putut înregistra o diferenţă şi mai mare.
Seria bună de rezultate care continuă de la începutul returului ne dă speranţe ca duminică, atunci când vom întâlni liderul, Klausenburg 07, să putem produce surpriza.