vineri, 20 ianuarie 2012

Am ieşit din cupă: SPARTA - AMEFA 7-3 (2-1)

După o pauză de aproape o lună, cauzată de sărbătorile de iarnă, fotbalul pe teren sintetic s-a reluat cu returul cupei pe care AMEFA 1911 l-a disputat împotriva echipei SPARTA, din divizia D. Meciul s-a jucat într-o atmosferă de iarnă autentică, pe ninsoare, miercuri, 18 ianuarie 2012, de la ora 19, pe terenul CMC 1. Pentru AMEFA s-au prezentat următorii: Paul Şofron - Eugen Ciobanu, Andrei Braşovan, Adrian Macavei, Flaviu Marc, Horaţiu Mureşan, Raul Tat, Cătălin Schuller şi Andrei Şişoe.
Rezultatul strâns din partida tur, 2-1 pentru adversari, şi faptul că AMEFA n-a avut atunci la dispoziţie întreg lotul, ne dădeau unele speranţe de calificare, care s-au dovedit, din păcate, deşarte. Valoarea superioară a adversarilor s-a concretizat pe tabelă, cu toate că AMEFA a avut numeroase situaţii de a înscrie, nevalorificate.
În prima repriză, jocul a fost destul de echilibrat. După ce SPARTA a deschis scorul, Andrei Şişoe a egalat cu un şut din întoarcere. Până la pauză adversarii au reuşit să preia însă din nou conducerea.
În a doua repriză, echipele au conştientizat faptul că meciul e jucat, calificarea e deja decisă, şi, în consecinţă evoluţiile ambelor formaţii au fost mai relaxate, s-a jucat deschis şi s-au marcat multe goluri. Adversarii, mai combinativi, au avut mai mult succes la poarta noastră. Pentru AMEFA a punctat încă de două ori acelaşi Andrei Şişoe, pe contraatac. În afară de goluri, au fost şi multe ratări.
În cele din urmă, AMEFA 1911 părăseşte cu capul sus competiţia, fiind eliminată în turul doi de o echipă de divizie superioară.