marți, 13 martie 2018

Un nou record negativ: Ardealul Cluj - AMEFA 13-0 (3-0)

Sezonul de primăvară a început dezastruos pentru AMEFA, în ciuda unei pregătiri bune și a unei campanii bune de achiziții, coroborată cu revenirea la echipă a unor jucători importanți. Duminică, 11 martie, de la ora 15, la Baza Sportivă Ardealul din cartierul Someșeni (Cluj-Napoca), AMEFA a întâlnit o echipă, Ardealul, formată din jucătorii de la categoria ”Elite”, care nu au jucat în campionatul rezervat lor datorită amânării etapei de către federația de resort. În consecință, în loc de jucătorii care evoluează de obicei la nivelul Ligii a 5-a, gazdele s-au prezentat cu cea mai bună ”garnitură” a lor.

AMEFA înaintea meciului cu Ardealul Cluj.
Rândul de sus: Tudor Herlea, Paul Șofron, Horațiu Brici, Lucian Baciu, Robert Rus, Eugen Ciobanu, Giuseppe Perelli, Dan Zaharia, Andrei Lakatos, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Macri, Raularian Rusu.
Rândul de jos: Rareș Suciaghi, Emil Trifan, Cosmin Hetea, Victor Iovănescu, Horațiu Moldovan, Bogdan Puskas, Marius Someșan.

Desigur, asta nu scuză evoluția sub așteptări a jucătorilor de la AMEFA și dimensiunile exagerate ale scorului, care a ”prins aripi” în a doua repriză și, mai ales, spre finalul partidei, și pe fondul oboselii oaspeților, dar și a căderii morale, a lipsei de interes în a mai juca la un asemenea rezultat.
AMEFA a rezistat cu brio 38 de minute, atât timp a fost egalitate pe tabelă. Nu neapărat și pe teren, unde Ardealul ratase deja câteva ocazii mari. După golul de 1-0 a venit imediat, la mai puțin de un minut, și cel de 2-0, iar până la pauză era 3-0. În a doua repriză a fost ”festival de goluri”, încă 10 în poarta nefericitului Paul Șofron, care a mai și scos alte câteva mingi grele.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan (60 Robert Rus) - Marius Someșan (46 Victor Iovănescu) - Cosmin Hetea (46 Bogdan Puskas), Rareș Suciaghi, Horațiu Brici (60 Rareș Ciprian Câmpan), Lucian Baciu - Giuseppe Perelli (46 Dan Zaharia). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea (accidentat), Lucian Macri. Au mai însoțit echipa, printre alții: Raularian Rusu, Adrian Macavei, Andrei Șișoe, Daniel Șinca.
Meciul a fost arbitrat de Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca) la centru, Claudiu Georgiu (Dej) și Iulian Nicolae Szekely (Cluj-Napoca) - asistenți. Observator: Martin Lorand Anton Ioan (Cluj-Napoca).
S-au acordat două cartonașe galbene, câte unul pentru câte un jucător de la fiecare echipă, în urma aceleiași faze (min. 48). De la AMEFA, a primit cartonașul galben Horațiu Moldovan, care acumulează astfel 7 cartonașe galbene și nu va putea evolua etapa viitoare.
În meciul următor, AMEFA va evolua pe teren propriu, duminică, 18 martie 2018, de la ora 15, cu Vlădeasa Huedin.

Meciul Ardealul-AMEFA a fost filmat integral și poate fi urmărit pe Facebook, pe următoarele linkuri: Înainte de start  Repriza 1 (primele 43 minute)  Finalul primei reprize  Repriza a 2-a (primele 43 minute)  Finalul meciului