miercuri, 15 mai 2024

O nouă înfrângere la limită: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 4-3 (1-2)

Duminică, 28 aprilie, de la ora 11, pe o vreme frumoasă, s-a desfășurat pe terenul din Florești meciul dintre Avântul Bradu Luna de Sus, ocupanta locului 2, și AMEFA. Fiind sărbătoarea de Florii și week-endul de dinaintea Săptămânii Mari și a vacanței copiilor, precum și din alte motive, mai mult sau mai puțin subiective, ambele echipe au avut efective reduse. Deși gazdele sunt una dintre echipele puternice din serie, care se bat și în acest an la primul loc, AMEFA a fost foarte aproape de a produce o surpriză de proporții, conducând la un moment dat cu 2-0. La fel ca și în alte meciuri însă, acest rezultat nu a fost conservat și gazdele au întors scorul în repriza secundă.

AMEFA a jucat într-un sistem nou, experimental, 1-3-5-2, cu: Cătălin Dodea - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan - János Szabo, Rareș Ciprian Câmpan, Andrei Nemeș, Felix Halbedel, Robert Rus - Vlad Miron (68 Rareș Chesăuan), Lucian Baciu.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă avându-l pe Mircea Marcel Salomir (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții Cosmin Bogdan (Cluj-Napoca) și Ilie Cătălin Rus (Gherla). Observator al partidei a fost domnul Anghel Todea (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Paul Tudor Perșa (min. 30) și Adrian Vasile Kallos (min. 37) de la Avântul Bradu Luna de Sus, respectiv Andrei Nemeș (min. 61), Horațiu Moldovan (min. 63) și Robert Rus (min. 68) de la AMEFA.

Partida a fost dominată în mare măsură de Avântul Bradu Luna de Sus, care însă nu și-a creat foarte multe ocazii de gol în prima repriză, când AMEFA a reușit să se apere organizat și să nu ofere aproape deloc spații adversarilor. Vârful de atac al gazdelor, Paul Tudor Perșa, a fost în bună măsură anihilat, iar acțiunile pe flancuri au fost oprite cu succes de oaspeți.

Pe de altă parte, AMEFA a contraatacat tăios și eficient, reușind în cele din urmă să deschidă scorul și apoi chiar să se distanțeze pe tabelă. Mai întâi, Lucian Baciu a avut o acțiune individuală în mare viteză pe banda stângă, depășind destul de ușor fundașii adverși, și a finalizat cu un șut la colțul lung: 0-1 (min. 32). Doar câteva minute mai târziu, Rareș Ciprian Câmpan l-a deschis pe același Lucian Baciu, de data asta în zonă centrală, iar acesta a găsit o execuție surprinzătoare, dar eficientă, un lob, care a trecut peste fundași și peste portarul advers, ieșit puțin din poartă: 0-2 (min. 40).

Chiar înainte de pauză însă, pe când oaspeții încă sărbătoareau golul al doilea, gazdele au revenit și au redus din diferență, prin Adrian Vasile Kallos: 1-2 (min. 43).

Se pare că acest gol a atârnat greu din perspectiva moralului celor două echipe, deoarece Avântul Bradu Luna de Sus a început repriza a doua foarte bine, întorcând rezultatul în doar câteva minute, prin Artur Kevin Kaszoni - 2-2 (min. 48) și Dumitru Raul Crișan - 3-2 (min. 53), în urma unor acțiuni care au exploatat unele slăbiciuni ale defensivei oaspeților, devenită mai permeabilă ca urmare a oboselii unora dintre jucători.

La acest scor, jucătorii de la AMEFA au luat unele măsuri și au reușit, pe moment, să oprească acțiunile echipei adverse, dar deja gazdele preluaseră conducerea și nu păreau deloc dispuse să o mai cedeze. AMEFA a fost nevoită să treacă la un joc bazat mai mult pe atacuri poziționale, care au creat câteva șanse de egalare, cea mai mare fiind ratată de Rareș Chesăuan, din poziție ideală, singur cu portarul (min. 75).

Avântul Bradu Luna de Sus a mai reușit să înscrie odată, prin Adrian Vasile Kallos, după o frumoasă acțiune încheiată cu un șut imparabil: 4-2 (min. 86).

AMEFA a replicat aproape imediat, Lucian Baciu reușind hat-trick-ul, după o oportună lansare pe banda dreaptă, care s-a finalizat cu un șut pe lângă portarul advers, ieșit în întâmpinare: 4-3 (min. 88). Astfel, în ultimele minute, AMEFA a mai sperat la un rezultat pozitiv și a forțat egalarea, dar fără succes. Avântul Bradu Luna de Sus a obținut o victorie meritată, după aspectul general al jocului, iar AMEFA rămâne din nou cu un gust amar, după o înfrângere la limită, într-un meci pe care părea la un moment dat că îl are în mână.