duminică, 26 mai 2024

Greu, dar meritat: ACS AllMotion Aghireșu - AMEFA 0-1 (0-0)

În etapa a 24-a a Ligii a 5-a - Campionatul Județean Cluj, zona Cluj, AMEFA s-a deplasat la Aghireșu pentru a întâlni ultima clasată, ACS AllMotion Aghireșu. Meciul s-a disputat duminică, 19 mai, cu începere de la ora 17 și a fost unul destul de disputat. În ciuda locului ocupat în clasament, gazdele au dat o replică destul de bună (la fel ca și în tur), în vreme ce jocul celor de la AMEFA a suferit destul de mult din cauza adaptării greoaie a jucătorilor la un teren cu iarbă naturală, cu mici denivelări, și de dimensiuni mai mari decât terenurile pe care joacă de obicei. În cele din urmă, AMEFA s-a impus cu un gol marcat spre finalul meciului de către Sebastian Chiș, victoria la limită fiind meritată după cum a arătat jocul în general.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Cătălin Dodea) - Andrei Lakatos, Sebastian Chiș, Emil Trifan, Horațiu Moldovan - Andrei Nemeș, László Dénes, Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi (70 Horațiu Huruban), Felix Halbedel (82 János Szabó) - Darian Soporan (57 Rareș Chesăuan). Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de Dionisie Doru Matei (Florești) la centru, ajutat de Ilie Slavu și Dennis Cristian Buiga (ambii din Cluj-Napoca) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene (la AMEFA): Horațiu Moldovan, Emil Trifan și Andrei Nemeș (toate în prima repriză).

ACS AllMotion Aghireșu (în albastru), brigada de arbitri și AMEFA (în roșu-negru) înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Meciul a fost surprinzător de echilibrat, dar AMEFA a fost echipa care a dominat mai mult centrul terenului, și a atacat mai insistent, în vreme ce gazdele au replicat mai ales prin acțiuni rapide, purtate atât în flancuri, cât și pe centru. Oaspeții puteau deschide scorul încă din startul partidei, dar Darian Soporan a ratat o bună oportunitate (min. 2). De altfel, pe parcursul jocului, s-a dovedit că atacanții oaspeților s-au încurcat deseori în iarba destul de înaltă a terenului, deși porniseră cu un avantaj clar comparativ cu fundașii care-i urmăreau. Mai mult, cei mai importanți jucători de atac ai AMEFA, Darian Soporan și Rareș Suciaghi, s-au accidentat în prima repriză și au jucat mult sub capacitatea lor, fiind înlocuiți în repriza secundă.

Cea mai mare ocazie a AMEFA s-a înregistrat în min. 29, când Rareș Suciaghi a scăpat singur cu portarul, dar șutul său a nimerit bara laterală. Gazdele au reclamat o posibilă poziție de offside a atacantului AMEFA la această fază. Oaspeții au mai ratat și alte ocazii bune, dar spre finalul reprizei a fost rândul echipei din Aghireșu să inițieze câteva acțiuni ofensive periculoase, și să fie aproape de deschiderea scorului. Portarul Paul Șofron s-a remarcat prin câteva intervenții spectaculoase, foarte apreciate și de cei din tribună, dar la una dintre faze a fost cât pe-aici să fie învins, când un șut s-a transformat într-o centrare prin fața porții, reluată din doar câțiva metri de un jucător al gazdelor în bara laterală, e drept că dintr-un unghi foarte ascuțit (min. 39).

Repriza a doua s-a desfășurat cam în aceleași coordonate. AMEFA a încercat să străpungă defensiva bine organizată a gazdelor, fără prea mare succes. Introducerea lui Rareș Chesăuan în postura de vârf de atac a revitalizat ofensiva oaspeților, iar proaspătul intrat pe teren s-a remarcat prin câteva acțiuni incisive, într-una din acestea fiind oprit în ultimă instanță de portar (min. 65). Gazdele au atacat tot mai puțin, spre deloc, dând de înțeles că se mulțumesc cu un egal.

Tocmai pe când toată lumea părea că crede că meciul se va încheia fără goluri, AMEFA a reușit să puncteze. O centrare de pe partea stângă a fost respinsă de defensiva gazdelor, însă greșit, în zona centrală a terenului, iar Sebastian Chiș, venit din spate, a expediat de la marginea careului un șut puternic, la firul ierbii, plasat în colțul din dreapta portarului, care a încercat în zadar să intervină, după ce fusese până atunci eroul gazdelor: 0-1 (min. 75).

După gol, gazdele au încercat să revină în joc, dar nu au reușit nici măcar o singură acțiune periculoasă la poarta apărată în a doua repriză de Cătălin Dodea. Defensiva AMEFA a rezistat cu brio până la final, ba mai mult, AMEFA ar fi putut câștiga la o diferență mai concludentă cu mai multă atenție la fazele de contraatac.

AMEFA înregistrează a doua victorie consecutivă, dar urmează un meci foarte dificil, duminică, 26 mai, de la ora 18, cu Ardealul Cluj, pe teren propriu.